Nové knihy

 

Pátý díl Husitské epopeje – Za časů Ladislava Pohrobka od Jana Vondrušky začíná klíčovým bodem v zápase mezi katolíky a kališníky. Doba klidu končí a rozhoří se válka mezi mladým Ladislavem Pohrobkem, který se ujímá trůnu, a Jiřím z Poděbrad.

Do historie nás zavede i další román Mramor a plátno americké spisovatelky Stephanie Storey. Příběh zasazený do renezanční Itálie popisuje dnes již zapomenutou rivalitu mezi dvěma největšími umělci své doby – Leonardem da Vinci a Michelangelem Buonarroti. Florencie na počátku 16.století potřebuje nový symbol, se kterým by se všichni ztotožnili. Město vlastní kus neopracovaného mramoru a to je výzva pro dva rivaly. Zatímco Leonardo již zažil uznání davů a nyní jen hledá novou múzu, mladý Michelangelo se bez úcty ke starým mistrům touží proslavit.

Alena Mornštajnová spisovatelka z Valašského Meziříčí ve své nové knize Hana vychází ze skutečných událostí života jedné rodiny na malém městě, které se udály v době předválečné, válečné i poválečné. Román o přátelství, lásce, sobectví i utrpení, román o tom, že i zdánlivě nepodstatné skutky a náhody mohou ovlivnit náš život zásadním způsobem. Nevinná příhoda z dětství pro Míru představuje zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii.

Neuvěřitelný, ale pravdivý příběh dvou chlapců, kteří díky své odvaze a schopnosti porvat se se životem, procházejí za války celou Francií a úspěšně se nakonec vrací do již osvobozené Paříže naleznete v knize Z Paříže do Paříže. Francouzský spisovatel Joseph Joffo v autobiografických vzpomínkách na dětství prožité v okupované Francii, vypráví o strastiplné cestě, kdy jako desetiletý prchal se svým dvanáctiletým bratrem do dosud neobsazené zóny. Kniha o těžké době holokaustu, vyniká však svým optimistickým vyzněním.

Americká spisovatelka Patricia Harman nás ve své knize Porodní bába od řeky Hope zavede do drsných apalačských hor 30. let dvacátého století. Svět se otřásá v základech po krachu americké burzy, spousta životů je v ohrožení. Mladá samotářská žena Patience je talentovanou porodní bábou, která se nebojí vzepřít systému a nastoleným zvyklostem, a která pomáhá hlavně tam, kde si černošští starousedlíci nemohou dovolit drahého doktora. Volné pokračování knihy Porodní bábou proti své vůli přivádí do domu Patencie její přítelkyni zdravotní sestru Becky a jejího pacienta doktora Bluma. Becky si sebou přináší trauma z neúspěšného porodu, u kterého asistovala, ale v chudém kraji plném zoufalých žen a mužů musí svůj panický strach překonat.

Velkolepý a barvitý jižanský román naleznete v knize Titáni americké spisovatelky Leily Meachamové. Texas kolem roku 1900 se ocitá na prahu ropné konjunktury, jež odstartuje období prudkého hospodářského růstu. Na pozadí dramatických změn prožívají svůj osudový příběh Samantha, dědička rozlehlého dobytkářského ranče a Nathan, mladík z farmy na severu.

V knize Utajená léta australské spisovatelky Barbary Hannay se přenesete do australské buše a poznáte i skalnaté pobřeží Anglie, kde se ve dvou časových rovinách odehrává příběh tří generací.Když Lucy náhodně objeví plechovou krabici plnou starých papírů, dopisů a fotografií, začne pátrat po minulosti své rodiny.

Osudy mladé české dívky za doby vlády Marie-Terezie se odvíjejí v historické próze Kočárová cesta české spisovatelky Jany Klimečkové. Šestnáctiletá dcera hajného Markétka, se stává komornou kněžny Paarové a odjíždí do Vídně. Po její smrti se dostane do služeb až k samotné císařovně Marii Terezii.

Příběh o poznání co je v životě i v lásce důležité naleznete v knize německé spisovatelky Coriny Bomannové Vůně jasmínu. Po těžké nehodě svého snoubence, hledá nešťastná Melanie útěchu u své prababičky Hanny. Ta, když pochopí, že si její pravnučka sama nedokáže se zoufalou situací pomoci, jí začne vyprávět svůj životní příběh o ranách osudu, kterým musela čelit.

Píše se rok 1944 a osmnáctiletá polka Helena se se svou mladší sestrou po strastiplné cestě Ruskem a Persií ocitá v uprchlickém táboře v Isfahánu. Když má několik set polských sirotků dostat azyl na Novém Zélandě, vzklíčí v Heleně naděje. Vybrali však jen její sestru, ona je na transport již stará. Německá spisovatelka Sarah Larková knihou Naděje na konci světa volně navazuje na svou ságu z Nového Zélandu.

Australský spisovatel Markus Zusak napsal velmi silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh Zlodějka knih. Jeho vypravěčem učinil Smrt, která je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem. Ale příběh o malé Liesel, který vypravuje, je tak mimořádný, že i smrt musí přiznat zájem o živé lidí, dojetí z jejich utrpení. Kniha je o smutné době, ale není skličující.

Sydney žila v dokonalém světě. Měla dobrou školu, práci, skvělou kamarádku a úžasného přítele. Jenže pak zjistí, že ji její přítel podvádí a pocit idyly je pryč. Naštěstí je tu záhadný soused a jeho hudba, který dá Sydney novou naději. Americká spisovatelka Colleen Hoover přichází s knihou Možná jednou určenou hlavně náctiletým.

Norský spisovatel detektivek Jo Nesbo se vrací s pokračováním série o detektivu Harrym Holeovi. Jeho 11. díl má název Žízeň. Harry je povolán zpět, a vyřešil sérii vražd žen

S dalším pokračováním série Sigma Force přichází i americký spisovatel James Rollins s názvem Sedmá pohroma. Dva roky po svém zmizení v súdánské poušti se vůdce britské archeologické expedice objevuje znovu, ale umírá dřív, než stačí vypovědět svůj příběh. Profesor zmizel při hledání důkazů deseti egyptských ran z Mojžíšových časů. Hrozba dávné minulosti se může znovu uskutečnit nejmodernější vědou. Sigma Force tomu musí zabránit

Extrémní oběť je název další knihy amerického spisovatele Johna Sandforda. Kvůli narůstajícím sporům s vedením opouští Lucas kriminalistický úřad a je bez práce. Pověst špičkového vyšetřovatele mu však zůstala a jeho služby si vyžádá guvernér, který kandiduje na prezidenta.

Britská spisovatelka Sharon J. Boltonová skvěle zachytila psychologii postav v knize Má ji rád, nemá ji rád. Doktor Hamish je sériový vrah, odsouzený za únos a vraždu tří dívek. Zároveň je však velmi pohledný, charismatický a nesmírně přesvědčivý. Je tak přesvědčivý, že má své obdivovatelky, které uvěřily jeho tvrzení o nevině. Úspěšná advokátka Maggie je tvrdá a extravagantní a ujímá se jen případů, které může vyhrát. A právě o její pomoc usiluje Hamish, chce aby změnila jeho osud. Maggie nabídku příjme a je přesvědčena, že šarmu svého klienta dokáže odolat. Anebo se poprvé mýlí?

Francouzský spisovatel Franck Thilliez opět potvrzuje svou bezkonkurenční schopnost dostat do svých thrillerů fascinující vědecké poznatky. Ve své poslední knize Smrtící DNA čerpá z oblasti genetiky a paleontologie.

Další případ ze série David Raker anglického spisovatele Tima Weavera má název Němé oběti. Tentokrát David Raker pomáhá svému příteli s vyšetřováním brutální vraždy.

Pro děti:

Dětem, kterým nevadí číst knihy smutné až depresivní napsal americký spisovatel Daniel Handler sérii knih Řada nešťastných příhod z nichž první čtyři Zlý začátek, Temné terárium, Široké okno a Ohavná pila si mohou nyní přečíst. Hlavními hrdiny jsou tři sourozenci sirotci Baudelairovi, které neustále pronásleduje neštěstí. Jsou chytří a milí, ale jejich život je plný utrpení. Dostanou se ke svému pěstounovi Olafovi, ten je však zlý a všechno dělá jen proto, aby se dětí zbavil a získal jejich dědictví.

Chcete poznat knihovnu trochu jinak? V Knihovnických pohádkách Zuzany Pospíšilové se seznámíte s skřítky knihovníčky, vysvobodíte knihovnici a možná se dozvíte, jak vznikla první kniha.

V knize Knihožrouti – Kam zmizela školní knihovna od Kláry Smolíkové se zase naopak knihovna ztratí a kamarádi Zorka s Alešem se pustí do dobrodružného pátrání.

Strážci příběhů německé spisovatelky Mechthild Glaserové se o knihy také zajímají. Amy se během prázdnin na zapomenutém ostrově dozví, že jako členka staré šlechtické rodiny ovládat schopnost vstupovat do knih a ovlivňovat již napsané příběhy. Amy si ve světě knih najde přátele, ale pak zjistí, že do příběhů někdo zasahuje. Události začínají prosakovat už i do reálného světa a Amy je jasné, že tajemného nepřítele musí objevit.

Pro malé milovníky hororů máme knihu Gustík Smutník a kradač lidí amerického spisovatele Adama-Troe Castra. Gustík je napůl kluk a napůl stín a žije v černém domě zahaleném mlhou, který nesmí opustit.