Nové knihy

 

Pátý díl Husitské epopeje – Za časů Ladislava Pohrobka od Jana Vondrušky začíná klíčovým bodem v zápase mezi katolíky a kališníky. Doba klidu končí a rozhoří se válka mezi mladým Ladislavem Pohrobkem, který se ujímá trůnu, a Jiřím z Poděbrad.

Do historie nás zavede i další román Mramor a plátno americké spisovatelky Stephanie Storey. Příběh zasazený do renezanční Itálie popisuje dnes již zapomenutou rivalitu mezi dvěma největšími umělci své doby – Leonardem da Vinci a Michelangelem Buonarroti. Florencie na počátku 16.století potřebuje nový symbol, se kterým by se všichni ztotožnili. Město vlastní kus neopracovaného mramoru a to je výzva pro dva rivaly. Zatímco Leonardo již zažil uznání davů a nyní jen hledá novou múzu, mladý Michelangelo se bez úcty ke starým mistrům touží proslavit.

Alena Mornštajnová spisovatelka z Valašského Meziříčí ve své nové knize Hana vychází ze skutečných událostí života jedné rodiny na malém městě, které se udály v době předválečné, válečné i poválečné. Román o přátelství, lásce, sobectví i utrpení, román o tom, že i zdánlivě nepodstatné skutky a náhody mohou ovlivnit náš život zásadním způsobem. Nevinná příhoda z dětství pro Míru představuje zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii.

Neuvěřitelný, ale pravdivý příběh dvou chlapců, kteří díky své odvaze a schopnosti porvat se se životem, procházejí za války celou Francií a úspěšně se nakonec vrací do již osvobozené Paříže naleznete v knize Z Paříže do Paříže. Francouzský spisovatel Joseph Joffo v autobiografických vzpomínkách na dětství prožité v okupované Francii, vypráví o strastiplné cestě, kdy jako desetiletý prchal se svým dvanáctiletým bratrem do dosud neobsazené zóny. Kniha o těžké době holokaustu, vyniká však svým optimistickým vyzněním.

Americká spisovatelka Patricia Harman nás ve své knize Porodní bába od řeky Hope zavede do drsných apalačských hor 30. let dvacátého století. Svět se otřásá v základech po krachu americké burzy, spousta životů je v ohrožení. Mladá samotářská žena Patience je talentovanou porodní bábou, která se nebojí vzepřít systému a nastoleným zvyklostem, a která pomáhá hlavně tam, kde si černošští starousedlíci nemohou dovolit drahého doktora. Volné pokračování knihy Porodní bábou proti své vůli přivádí do domu Patencie její přítelkyni zdravotní sestru Becky a jejího pacienta doktora Bluma. Becky si sebou přináší trauma z neúspěšného porodu, u kterého asistovala, ale v chudém kraji plném zoufalých žen a mužů musí svůj panický strach překonat.

Velkolepý a barvitý jižanský román naleznete v knize Titáni americké spisovatelky Leily Meachamové. Texas kolem roku 1900 se ocitá na prahu ropné konjunktury, jež odstartuje období prudkého hospodářského růstu. Na pozadí dramatických změn prožívají svůj osudový příběh Samantha, dědička rozlehlého dobytkářského ranče a Nathan, mladík z farmy na severu.

V knize Utajená léta australské spisovatelky Barbary Hannay se přenesete do australské buše a poznáte i skalnaté pobřeží Anglie, kde se ve dvou časových rovinách odehrává příběh tří generací.Když Lucy náhodně objeví plechovou krabici plnou starých papírů, dopisů a fotografií, začne pátrat po minulosti své rodiny.

Osudy mladé české dívky za doby vlády Marie-Terezie se odvíjejí v historické próze Kočárová cesta české spisovatelky Jany Klimečkové. Šestnáctiletá dcera hajného Markétka, se stává komornou kněžny Paarové a odjíždí do Vídně. Po její smrti se dostane do služeb až k samotné císařovně Marii Terezii.

Příběh o poznání co je v životě i v lásce důležité naleznete v knize německé spisovatelky Coriny Bomannové Vůně jasmínu. Po těžké nehodě svého snoubence, hledá nešťastná Melanie útěchu u své prababičky Hanny. Ta, když pochopí, že si její pravnučka sama nedokáže se zoufalou situací pomoci, jí začne vyprávět svůj životní příběh o ranách osudu, kterým musela čelit.

Píše se rok 1944 a osmnáctiletá polka Helena se se svou mladší sestrou po strastiplné cestě Ruskem a Persií ocitá v uprchlickém táboře v Isfahánu. Když má několik set polských sirotků dostat azyl na Novém Zélandě, vzklíčí v Heleně naděje. Vybrali však jen její sestru, ona je na transport již stará. Německá spisovatelka Sarah Larková knihou Naděje na konci světa volně navazuje na svou ságu z Nového Zélandu.

Australský spisovatel Markus Zusak napsal velmi silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh Zlodějka knih. Jeho vypravěčem učinil Smrt, která je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem. Ale příběh o malé Liesel, který vypravuje, je tak mimořádný, že i smrt musí přiznat zájem o živé lidí, dojetí z jejich utrpení. Kniha je o smutné době, ale není skličující.

Sydney žila v dokonalém světě. Měla dobrou školu, práci, skvělou kamarádku a úžasného přítele. Jenže pak zjistí, že ji její přítel podvádí a pocit idyly je pryč. Naštěstí je tu záhadný soused a jeho hudba, který dá Sydney novou naději. Americká spisovatelka Colleen Hoover přichází s knihou Možná jednou určenou hlavně náctiletým.

Norský spisovatel detektivek Jo Nesbo se vrací s pokračováním série o detektivu Harrym Holeovi. Jeho 11. díl má název Žízeň. Harry je povolán zpět, a vyřešil sérii vražd žen

S dalším pokračováním série Sigma Force přichází i americký spisovatel James Rollins s názvem Sedmá pohroma. Dva roky po svém zmizení v súdánské poušti se vůdce britské archeologické expedice objevuje znovu, ale umírá dřív, než stačí vypovědět svůj příběh. Profesor zmizel při hledání důkazů deseti egyptských ran z Mojžíšových časů. Hrozba dávné minulosti se může znovu uskutečnit nejmodernější vědou. Sigma Force tomu musí zabránit

Extrémní oběť je název další knihy amerického spisovatele Johna Sandforda. Kvůli narůstajícím sporům s vedením opouští Lucas kriminalistický úřad a je bez práce. Pověst špičkového vyšetřovatele mu však zůstala a jeho služby si vyžádá guvernér, který kandiduje na prezidenta.

Britská spisovatelka Sharon J. Boltonová skvěle zachytila psychologii postav v knize Má ji rád, nemá ji rád. Doktor Hamish je sériový vrah, odsouzený za únos a vraždu tří dívek. Zároveň je však velmi pohledný, charismatický a nesmírně přesvědčivý. Je tak přesvědčivý, že má své obdivovatelky, které uvěřily jeho tvrzení o nevině. Úspěšná advokátka Maggie je tvrdá a extravagantní a ujímá se jen případů, které může vyhrát. A právě o její pomoc usiluje Hamish, chce aby změnila jeho osud. Maggie nabídku příjme a je přesvědčena, že šarmu svého klienta dokáže odolat. Anebo se poprvé mýlí?

Francouzský spisovatel Franck Thilliez opět potvrzuje svou bezkonkurenční schopnost dostat do svých thrillerů fascinující vědecké poznatky. Ve své poslední knize Smrtící DNA čerpá z oblasti genetiky a paleontologie.

Další případ ze série David Raker anglického spisovatele Tima Weavera má název Němé oběti. Tentokrát David Raker pomáhá svému příteli s vyšetřováním brutální vraždy.

Pro děti:

Dětem, kterým nevadí číst knihy smutné až depresivní napsal americký spisovatel Daniel Handler sérii knih Řada nešťastných příhod z nichž první čtyři Zlý začátek, Temné terárium, Široké okno a Ohavná pila si mohou nyní přečíst. Hlavními hrdiny jsou tři sourozenci sirotci Baudelairovi, které neustále pronásleduje neštěstí. Jsou chytří a milí, ale jejich život je plný utrpení. Dostanou se ke svému pěstounovi Olafovi, ten je však zlý a všechno dělá jen proto, aby se dětí zbavil a získal jejich dědictví.

Chcete poznat knihovnu trochu jinak? V Knihovnických pohádkách Zuzany Pospíšilové se seznámíte s skřítky knihovníčky, vysvobodíte knihovnici a možná se dozvíte, jak vznikla první kniha.

V knize Knihožrouti – Kam zmizela školní knihovna od Kláry Smolíkové se zase naopak knihovna ztratí a kamarádi Zorka s Alešem se pustí do dobrodružného pátrání.

Strážci příběhů německé spisovatelky Mechthild Glaserové se o knihy také zajímají. Amy se během prázdnin na zapomenutém ostrově dozví, že jako členka staré šlechtické rodiny ovládat schopnost vstupovat do knih a ovlivňovat již napsané příběhy. Amy si ve světě knih najde přátele, ale pak zjistí, že do příběhů někdo zasahuje. Události začínají prosakovat už i do reálného světa a Amy je jasné, že tajemného nepřítele musí objevit.

Pro malé milovníky hororů máme knihu Gustík Smutník a kradač lidí amerického spisovatele Adama-Troe Castra. Gustík je napůl kluk a napůl stín a žije v černém domě zahaleném mlhou, který nesmí opustit.

Pasování prvňáčků na čtenáře

Stalo se již tradicí, že na konci školního roku jsou prvňáčci slavnostně pasováni na čtenáře. Proto také ve čtvrtek 8. června  patnáct žáčků navštívilo naší knihovnu, aby ukázali, že už umí číst, a že si zaslouží stát se rytířem čtenářů. Tady je již očekávaly dcery rožnovského hradního pána Junka Juta a Berta a vyprávění pověsti o rožnovském hradě. Juta byla krásná a vzdělaná a nápadníci se za ní jen hrnuli, ale o Bertu neměli zájem, protože jen běhala po lese a lovila zvěř. Berta z toho byla smutná a tak jí Juta začala učit a za rok už také uměla číst a psát stejně jako ona. Naši prvňáčci nám potom také předvedli, že se za rok naučili krásně číst, a  proto dostali průkazku do knihovny a knížku, aby se mohli ve čtení zdokonalovat.

Nové knihy

 

Australská spisovatelka Barbara Hannay nás ve svém románu Návrat na Moonlight Plains zavede do roku 1942 , kdy jednotky japonské armády ohrožují severní Austrálii. Mladá Kitty se na radu dědečka uchýlí na farmu do vnitrozemí, ale ani tam není uchráněna před nebezpečím války. O sedmdesát let později se Kyttiin vnuk Luke rozhodne její farmu zrenovovat. Společně s mladou novinářkou, která má za úkol obnovu tohoto místa zdokumentovat, však objeví na farmě něco, co je pro ně šokující. Tajemství ukryté sedmdesát let může ohrozit celou Lukovu rodinu.

Příběh plný laskavosti, vřelosti a životní moudrosti najdete v knize Přístav naděje německé spisovatelky Niny Georgové. Kerducký přístav se pro hlavní hrdinku Marianne stal nadějí, že nikdy není pozdě změnit svůj život.

První díl série Sedm sester – Maiin příběh irské spisovatelky Lucinday Rileyové nás přivádí do luxusního sídla u ženevského jezera, kam se z různých koutů světa vrací sedm adoptovaných sester, aby převzaly dědictví po svém zemřelém otci. Každá z nich dostává dopis s údaji, podle kterých může nalézt svou biologickou rodinu. A tak se nejstarší ze sester Maia vydává do Brazílie, kde pomocí místního spisovatele odkrývá tajemství svého původu. Pátráním se dostávají do minulosti, do doby stavby sochy Krista, kdy žila její prababička Izabela. Odhalení jejího tajemství pomůže Maii vyrovnat se i s jejími vlastními problémy.

Kniha Vážka v jantaru americké spisovatelky Diany Gabaldonové navazuje na první díl Cizinka, v němž se mladá žena Claire, která tráví na skotském venkově své druhé líbánky, ocitá po dotyku záhadných menhirů v době o dvě stě let zpět. Právě vrcholí snahy Stuartovců o znovuzískání skotského trůnu a do boje jsou vtaženy i skotské rodinné klany. Tento díl nás zavádí do Francie, kde se Clair se svým mužem ukryjí před brutálním útokem anglického velitele pevnosti, který je neprávem nařkl z vraždy.

Polská spisovatelka Olga Tokarczuk nás ve své knize Knihy Jakubovy seznámí s dějinami Polského království poloviny osmnáctého století. Podolí, území ležící na dnešní západní Ukrajině je osídleno křesťany, židy i muslimy. Díky kvetoucímu obchodu s muslimským světem dochází k bohaté kulturní výměně. Pozvolný hospodářský a morální úpadek však plíživě proniká do všech pater společnosti. Podstatná část příběhu se odehrává v židovském městě Brunn, dnešním Brně, ale i v jiných středoevropských městech. Román je obrazem dávného Polska, mocného a vlivného království na vrcholu státnosti, ale zároveň těsně před svým pádem.

Hlavní hrdinka, mladá žena Hana, v knize Okénko do snů spisovatelky Táňi Keleové – Vasilkové, často sedává ve svém pokoji s okénkem do zahrady a sní o tom, že její život budé jiný než matčin a babiččin. Touží odejít do města, provdat se za bohatého muže a mít spokojený život. Je odhodlána udělat pro to vše, bohužel nadělá spousty chyb, které se jen těžko napravují.

Německá spisovatelka úspěšných historických románů Sabine Ebertová se ve své knize 1813 Válečný požár zaměřila na dobu napoleonských válek. Příběh vypráví prostřednictvím smyšlených hrdinů, jejichž životy propojila s reálnými historickými postavami. Bitva národů u Lipska roku 1813 zásadně změnila tvář Evropy. Tímto tématem se zabývá i v další knize 1815 Krvavý mír, kdy spojenci slaví vítězství nad Napoleonem a lidé doufají v mír. V mnohých německých městech panuje hlad, zkáza a choroby. Vídeňský kongres má nově uspořádat Evropu, ale Napoleon se v březnu 1815 vrací z Elby. Vojska se znovu dají na pochod.

Detektivní humorný román Kdo jinému jámu kopá je od spisovatelky Marie Rajfové. Poklidný život městečka rozvíří smrt výstřední učitelky. Josefína Divíšková, mladá učitelka a malířka začne rozplétat nitky případu stylem a humorem jí vlastním. Podaří se Josefíně odhalit pozadí skandálního zločinu dřív než kriminalistům, nebo bude muset spolupracovat s komisařem Tvrdíkem, kterého nemá zrovna v lásce? Česká slečna Márplová přichází na scénu.

Americký spisovatel James Rollins přichází s dalším vzrušujícím thrillerem s názvem Oltář ztraceného ráje. Po pádu Bagdádu dojde k rabování města. Do rukou ozbrojenců se dostanou jak exotická zvířata ze ZOO, které pašují do západních zemí, tak i materiály z tajné laboratoře v podzemí. O sedm let později veterinářka v Louisianě objeví ztroskotanou rybářskou loď s děsivým nákladem.

Beletrizovanou literaturu faktu o skutečném masovém vrahovi naleznete v knize Ďábel v bílém městě amerického spisovatele Erika Larsona. Je rok 1893 a v Chicágu právě probíhá Světová kolumbovská výstava. Americký Jack Rozparovač H.H. Holmes ve svém speciálně upraveném domě mučí a vraždí desítky žen. Sugestivně vylíčený příběh skutečných lidí na pozadí velké události.

Psychothriller Temné kouty je od americké spisovatelky Gillian Flynnové. V kansaském městečku se obětmi satanistické vraždy staly matka a její dvě dcery. Třetí sedmiletá dcera přežila a jako pachatele označila svého patnáctiletého bratra. Po pětadvaceti letech se členové neoficiálního spolku zaměřeného na zločiny snaží objevit důkazy o jeho nevině.

Americký spisovatel žijící na Slovensku Robert Bryndza přichází s pokračováním řady Inspektorka Erika Fosterová s názvem Noční lov. Jedné červnové noci je zavražděn ve svém bytě známý a vážený praktický lékař. O několik dní později za podobných okolností umírá další muž. Inspektorka Fosterová tuší, že jde o sériového vraha. Existuje v minulosti obětí nějaké tajemství, které je spojuje?

Dům smrti tak se jmenuje volné pokračování thrilleru Přítelkyně smrti rakouského spisovatele Bernarda Aichnera. Při exhumaci na insbruckém hřbitově přítomní objeví zrůdný nález. Jde o vraždu a podezřelou osobou se stává funebračka Blůmová, která tehdy mrtvé pohřbívala.

Mladí manželé jsou pozváni ke své sousedce na slavnostní večeři a rozhodnou se nechat své šestiměsíční dítě doma se zapnutou dětskou chůvičkou. Dítě chodí každou chvíli kontrolovat, přesto po návratu domů je pryč. Policie prohledává celý dům a kdo ví co naleznou. Kanadská spisovatelka Shari Lapenová napsala strhující thriller Manželé odvedle.

Pro děti

Celestine je vzorná dcera i sestra, spolužáci i učitelé jí mají rádi a ona sama je šťastná a spokojená. Jednou se však dostane do situace, kdy musí udělat zásadní rozhodnutí. Poruší pravidla a může za to být odsouzena a označena jako vadná. Utopický svět založený na pomyslné dokonalosti a morální bezúhonnosti je doveden až do krajnosti. Kniha o spravedlnosti, lásce, zášti, dokonale nedokonalých lidech a síle společnosti to je Vadná od Cecílie Ahernové.

Návrat kouzelnice od amerického spisovatele Chrise Colfera je pokračováním série Země příběhů. Už je to rok co se sourozenci Alex a Conner vrátili z říše pohádek, když se u nich objevila kmotřička víla i s vojáky. Zlá kouzelnice je zpět a chce se mstít….

Třetí stříbrná kniha snů je závěrečným dílem trilogie od Kerstin Gierové. Liv má plné ruce práce s tím, aby odvrátila všechny hrozící katastrofy.

V Černém lese v doupěti žije lišák Ferina, slavný detektiv a spisovatelka Simona Petrová vám knize Lišák Ferina o něm bude vyprávět.

Další příběhy loupežnické rodinky z lesa Řáholce najdete v knize Cipískova loupežnická knížka od Václava Čtvrtka.

Karel Jaromír Erben a Božena Němcová nám v knize Pohádky budou vyprávět o chytrých chasnících, krásných princeznách a čarodějích.

Noc s Andersenem

Letošní 17. ročník Noci s Andersenem byl věnován hrdinům Čtyřlístku a jejich výtvarníku Jaroslavu Němečkovi. Také naše knihovna se k této mezinárodní akci připojila. Žáci zdejší školy nás navštívili, aby si poslechli vyprávění o pohádkách Hanse Christiana Andersena, a potom při četbě pohádky Pasáček vepřů kreslili tématický obrázek. Krátkým testem jsme pak vyzkoušeli, jestli dávali dobrý pozor a něco si z vyprávění zapamatovali. Nakonec jsme se věnovali hrdinům Čtyřlístku. Děti soutěžily ve skládání puzzle Fifinky a Pindi  a nakonec si prohlížely knihy komiksů a pohádek od H.Ch. Andersena.

Nové knihy

Thomas Hardy je jedním z největších anglických spisovatelů všech dob. Jeho díla zobrazují především svár mezi tradičními hodnotami a jedincem vzdorujícím tlaku okolí. Ve svých dílech zachycuje život anglické společnosti na venkově, podrobně popisuje anglickou krajinu a spletitý děj bývá plný zvratů. Román Daleko od hlučícího davu je nádherným příběhem o lidské odhodlanosti, síle i marnivosti. Příběh z doby staré Anglie, kdy se muži chovali jako džentlmeni a ženy se oblékaly jako dámy.

Strhujcí mysteriózní román, v němž se dramaticky proplétají dvě dějové linie, naleznete v knize Řeka času americké spisovatelky Beverly Swerlingové. Osudy hříšného mnicha a tajného žida z bouřlivých časů tudorovské Anglie se propojují s příběhem americké historičky Anny, která v Londýně hledá pro židovský nadační fond drahocenné starověké rituální předměty.

Píše se rok 1945 a armádní zdravotní sestra Clarie odjíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách se oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Frank, který miluje historii, tu nachází stopy po svém prapředkovi Jonathanu, veliteli anglické pevnosti. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé i nyní dodržují a také místa, kde se dějí neobvyklé a nepřirozené úkazy. To je román Cizinka od americké spisovatelky Diany Gabaldonové.

Existuje řada důvodů, proč chceme zhubnout a tak to mají i ženy v knize Tři dámy na zhubnutí od britské spisovatelky Lucy Diamondové. Tři mladé ženy se přidají ke krotitelům tuků a slíbí si, že se budou navzájem podporovat. Příležitostí k tomu dostanou víc než dost, protože nadbytečná kila nejsou zdaleka to jediné, co je trápí. Kniha není jen o počítání kalorií, ale i o hledání sama sebe. Občas podlehneme i my klamu, že zhubnutí je lék na všechny naše problémy.

Americký spisovatel Noah Gordon nás ve svém románu Katalánec zavede na španělský venkov. Na vinice své rodiny se vrací z toulek po světě druhorozený syn Josep a s překvapením zjišťuje, že jeho starší bratr je chce prodat. Zadluží se a vinice odkoupí. Po staletí se všude v okolí pěstovala vinná réva nikoli pro výrobu vína, ale octa. A právě to se rozhodne Josep změnit. Je to příběh o lásce k půdě a o proměně rebela v usazeného vinaře.

Romanticko dobrodružný román Hodina po půlnoci spisovatelky Hany Marie Kornerové se odehrává v první polovině 19. století ve Francii. Přestože se schyluje k válce s Ruskem, v Paříži panuje čilý a bezstarostný společenský život. Dcera notáře se vrací z kláštera domů k umírajícímu otci a na cestě je zachráněna neznámým mužem. Po návratu domů je vydána na pospas zvůli své macechy a jedinou oporou je její stará teta. Na jednom z večírků pozná hrdinka svého zachránce a zamiluje se do něj. Romantický příběh Fabieny a Juliena zasazený do války mezi Napoleonem a Ruskem.

Dalším romantickým příběhem je kniha Návrat na vinici americké spisovatelky Kristian Higginsové. Faith se vrací po letech do rodného městečka, ze kterého odešla po rozchodu se snoubencem. Nyní je připravena se na vinici Blue Heron vrátit a začít znovu. První, se kterým se opětovně setká, není její bývalý snoubenec, ale jeho přítel, který stál za jejich rozchodem.

Ladislav Zimbura autor knihy Pěšky mezi buddhisty a komunisty se vydal pěšky na cestu do Číny a Nepálu. Mnohokrát spal u cizích lidí, poznával jak se jim doopravdy žije a co jim přináší štěstí. Už na cestě začal o nich psát s osobitým humorem knihu a tím se mu povedlo vytvořit svědectví o jednoduchosti života a půvabu svobody.

Další pokračování série Detektiv Joona Linna najdete v knize Lovec králíků Larse Keplera. Po vraždě švédského ministra policie pracuje s verzí teroristického pozadí případu a předpokládá další možné vraždy v politických kruzích. Joona však tuší, že jde o něco jiného. Až se z vašeho telefonu ozve dětský hlas odříkávající básničku o králících, dejte se na útěk, protože právě tu slyšely všechny oběti naposled.

Poté, co je v parku v Londýně pod vrstvou ledu nalezeno tělo mladé dívky, přijíždí na místo inspektorka Fosterová. Obětí je dcera vlivného lobisty, který si myslí, že může ovlivňovat i vyšetřování. S novou detektivkou  Dívka v ledu přichází britský spisovatel Robert Brynza.

Vynikající psychothriller Zmizelá je od americké spisovatelky Gillian Flynnové. Zdálo se, že mají ideální manželství, ale Amy v den pátého výročí svatby zmizí. Její muž Nick je po sérii důkazů obviněn z vraždy, i když tvrdí, že nic nespáchal. Pokud je opravdu nevinný, kam se poděla Amy?

James Rollins napsal napínavý román Amazonie, od kterého se nebudete moci odtrhnout. Z vědecké výpravy do amazonské divočiny se nikdo nevrátil kromě bývalého vojáka s jednou rukou, který se o několik let později z pralesa vynořil na pokraji smrti, avšak s oběma  rukama. Je sestavena skupina výzkumníků, aby se vydala po stopách výpravy a objasnila tajemství džungle. Číhá na ně prastará nevyslovená hrozba, která přesahuje jejich nejčernější očekávání.

Někdy můžeme věřit už jen sami sobě, a někdy ani to ne. Odvážný psychothriller z Latinské Ameriky to je Poslední hra argentinského spisovatele Fraderico Axata. Ted je úspěšný podnikatel a má báječnou rodinu, přesto chce spáchat sebevraždu. Existuje totiž někdo, kdo ho moc dobře zná, kdo ho donutí pochybovat o sobě samém i o lidech kolem sebe a kdo s ním rafinovaně manipuluje.

Bernard Minier vás svou knihou Zkurvenej případ dostane. Šestnáctiletý Henry žije na malém ostrově, kde každý zná každého. Jeho přítelkyně je zavražděna a on se stává hlavním podezřelým. Všichni ho nenávidí a sledují ho na každém kroku. Jeho svět se stává nebezpečný, temný a pořádně zkurvený.

Pro děti:

Bronzový klíč od spisovatelky Holly Blackové je třetím dílem série Magistérium. V podzemí magické školy číhá tajný špeh a Call ho musí vypátrat dřív než on se dostane k němu.

Volným pokračováním příběhu Skleněné děti je kniha Stříbrný chlapec od Kristiny Ohlssonové. Aladin se se svou kamarádkou pouští do pátrání po ztraceném pokladu.

Nové vydání oblíbených příběhů malého Vítka od Bohumila Říhy s ilustracemi Adolfa Borna najdete v knize Vítek Jak jel Vítek do Prahy, Vítek je zase doma, Vítek na výletě.

Spisovatel Hynek Schuster pro děti napsal krásnou knihu příběhů pohádkového klučiny Kaštánka  Kaštánkova dobrodružství.

 

Nové knihy

Příběh knihy Vlak naděje od anglické spisovatelky Christiny Baker Klineové je inspirovaný skutečnými událostmi 30. let minulého století. Organizace Pomoc dětem odváží sirotky z přelidněného New Yorku k náhradním rodinám. V jednom z posledních vlaku naděje sedí i devítiletá Niamh, která přišla o rodinu při velkém požáru na newyorské periferii. Co jí čeká? Podobná otázka zní v hlavě i sedmnáctileté Molly v roce 2011, která po smrti rodičů střídá pěstounské rodiny a jde z průšvihu do průšvihu. Protnou se osudy těchto žen? Může velká ztráta přinést něco podstatného?

V knize anglické spisovatelky Victorie Jonesové Dům u ústí řeky se přítomnost prolíná s minulostí.V drsné krajině Suffolku u ústí řeky stojí před 1. světovou válkou panský dům, jehož rodina ukrývá mnohá tajemství. V současnosti archeoložka Iris dostává za úkol dohlížet na odkrývání anglosaské mohyly a zdejší krajina jí fascinuje stejně jako ruina panského domu. Proč ho jeho majitelé opustili? Při svém pátrání narazí na zeď mlčení, teprve její kolega jí pomůže přiblížit se k pravdě a ta má větší spojitost s její rodinou, než by Iris považovala za možné.

Příběh starého anglického sídla najdete v knize Šepot vzdálených chvil od australské spisovatelky Kate Mortonové. Ve vznosném, ale chátrajícím domě žijí neprovdané sestry Blytheovy, kam byla nečekaně pozvána na návštěvu Edie. Její matka zde před padesáti lety strávila část dětství při evakuaci Londýna. Edie začíná pomalu rozplétat matčinu minulost ale ve zdech tohoto domu se ukrývají ještě mnohem větší tajemství.

Pohnutý příběh plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Americká spisovatelka Ruta Sepetysová ve své knize V šedých tónech nám přiblíží trochu jinou válečnou historii. Píše se rok 1941, Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou je odvlečou do pracovního tábora na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, nechat se ponižovat, ale zejména nenechat se zlomit a udržet si vlastní lidství.

Americký spisovatel Anthony Doerr ve své knize povídek Sběratel mušlí zkoumá lidské touhy, zármutek, nerozhodnost, zlomené srdce a zavádí čtenáře na africké pobřeží i na předměstí v Americe. Ukazuje hojnost přírody i její divokou sílu. Hlavními hrdiny povídek jsou pozorovatelé velryb, rybáři, lovci i mystici zachyceni v určitých situacích života.

Skvělý vypravěč italský spisovatel Luca Di Fulvio vás ve své knize Dítě, které v noci našlo slunce zavede do bohatého knížectví ve východních Alpách. Jednoho dne při strašlivém krveprolití je vyvražděna celá rodina zdejšího pána i se všemi obyvateli hradu, jen jeho syna Markuse zachrání dcera porodní báby a vesničané ho příjmou mezi sebe. Vláda nového krutého pána způsobí, že Markus začne spřádat plán na boj za spravedlný a svobodný život nejen pro sebe, ale i pro ostatní nevolníky.

Kabinet milostných dopisů od americké spisovatelky Alyson Richmanové je romantickým příběhem odehrávajícím se na pozadí válečných let. Píše se rok 1943 a v Itálii jsou u moci fašisté. Elodie, která se dosud věnovala své milované hudbě, se po otcově smrti zapojí do italského hnutí odporu. Poznává zde svou první lásku, ale pak musí z rodné Verony uprchnout. Vydává se na pouť, která jí pomůže nalézt nejen bezpečí, ale i nový smysl života.

Do nového roku vstupujeme vždy s nadějí, že se něco změní. Stejně si počínají i tři ženy, které se sešly na společném silvestrovském večírku v knize britské spisovatelky Lucy Diamondové Bude to dobrý rok. Gemma byla dosud ženou v domácnosti, potřebuje však něco víc, a je odhodlána vrátit se k někdejší profesi. Saffron se doposud věnovala úspěšné kariéře, ale teď má tajemství, které ji obrátí život naruby. A Caitlin je momentálně úplně na dně, zemřela jí matka, rozpadl se jí vztah a přišla o práci. A tak s nadějí hledí do nového roku všechny tři hrdinky. Čeká je hodně změn a některé zcela nečekané.

Volným pokračováním bestselleru Než jsem tě poznala anglické spisovatelky Jojo Moyesové je kniha Život po tobě. Louisa po intenzivním půlročním vztahu s ochrnutým Willem, který se rozhodl ukončit život asistovanou sebevraždou, zůstává sama, zmítána smutkem a výčitky. Po vážném úrazu se navíc musí vrátit domů k rodičům. Jako by byla znovu na počátku cesty. Záchranář Sam by mohl být tím, kdo Luise pomůže se zase vrátit do života, jenomže se nečekaně z Willovy minulosti vynoří jeho nezvladatelná šestnáctiletá dcera a všechno je rázem jinak. Další knihou této oblíbené spisovatelky je Stříbrná zátoka. Nedotčené pláže a uzavřená komunnita obyvatel australského přímořského městečka nabízí svobodu a bezpečí, po které Líza tolik touží, taky hlavně pro svou desetiletou dcerku. Jenomže pak přijede Mike z Londýna a veškerý klid a mír městečka je pryč. Chce totiž z hotýlku a zálivu, jež skýtá útočiště velrybám, udělat prosperující turistické letovisko.

Spisovatelka Jodi Picoult v knize Je to i můj život zkoumá reakce na kontroverzní téma, mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestné a někdy i riskantní zákroky, aby zachránili druhé? Anna byla počata jen proto, aby se mohla stát dárkyní pro svou starší těžce nemocnou sestru Kate. Je zdravá ale má za sebou spousty chirurgických zákroků, transfuzí a injekcí a připadá si jenom jako dárce, nemilovaná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě, a jednoho dne se rodičům vzepře.

Úspěšná spisovatelka Carrie se vydává do Skotska na Slainský hrad, aby tam rozepsala historický román. Za svou hrdinku si vybere svou dávnou předkyni Sophii, která v těchto místech žila. Najednou se Carrie začne mezi řádky rozvíjet skutečný příběh z historie a hranice mezi fikcí a skutečností se začne rozpíjet. To je román Zimní moře od kanadské spisovatelky Susann Kearleyové.

Romantický příběh najdete v knize Bohatá nevěsta od anglické spisovatelky Barbary Cartlandové Po smrti svého prastrýce se lady Rosanna stane dědičkou značného majetku. Coby sirotek se však stane terčem zájmu mnoha chtivých mužů, proto se dívka rozhodne utéct z Londýna na své nové sídlo na venkově. Tam jí však čeká ještě mnoho potíží.

Polská spisovatelka Joanna Batorová sleduje v nevšední rodinné sáze Pískový vrch trápení, naděje a sny tří generací polských žen, úzce spojené s dějinami dvacátého století od války, přes éru budování komunismu až po současný kapitalismus. Na sídlišti Pískový vrch ve slezském Valbřichu se vše točí kolem žen.

Tereza Boučková románem Život je nádherný završuje neplánovaný triptych jednoho příběhu: v Indiánském běhu vše začíná, v Roku kohouta graduje a Život je nádherný ho uzavírá. Spisovatelka popisuje svůj každodenní život během jednoho roku. Píše o svých nejbližších, o úřednické mašinérii, komentuje činy politiků a tak tvoří jedinečnou kroniku naší doby.

Pokud hledáte vtipnou a romantickou knihu vyberte si Návrh od americké spisovatelky Elle Kennedyové. Mělo to být jen předstírané rande aby Hana upoutala pozornost kluka, který se jí líbí. Garrett zase nutně potřeboval doučování, aby mohl hrát vysněný hokej. Život je však komplikovaný, zvláště když nás pronásledují nepříjemné události z minulosti.

Denisa po matčině smrti zdědí starý dům na kraji klidného městečka a rozhodne se zde natrvalo usadit. Má totiž postiženého syna, který potřebuje mimořádnou péči. Zdejší klidné prostředí jim oběma prospívá a chlapec se postupně zapojuje mezi vrstevníky. Jednoho dne se však stane Denise nehoda, která změní jejich dosavadní život. To je Útěk do samoty od Nicholase Sparkse.

Od francouzského spisovatele Bernarda Miniera nabízíme dvě knihy skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty Martina Servaze. Kniha Mráz nás zavede do malého městečka ve francouzských Pyrenejích kde je objevena zohavená mrtvola koně. Stopy vedou do nedalekého ústavu pro mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, který je však velmi dobře zabezpečen, aby se nemohl nikdo dostat ven. Za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. V knize Kruh se ocitneme v univerzitním městečku, kde je zavražděna jedna z přednášejících a o pár dní později je nalezeno tělo chovatele psů, kterého roztrhali na kusy jeho vlastní zvířata. Kdo a proč rozpoutal šílenství smrti? Komisař Servaz je vtažen do vyšetřování a aby případ vyřešil, musí se ponořit do vlastní minulosti.

Kriminalista Lucas Davenport v knize Zranitelná oběť od amerického spisovatele Johna Sandforda řeší případ týkající se členů zvláštní subkultury novodobých nomádů. Jsou nenápadní, nikde dlouho nevydrží a málokdo je zná. Většina z nich je mírumilovná, jenže pár jedinců je extrémně nebezpečných a ohrožují nejen jeho dceru a jeho samotného, ale i spoustu nic netušících lidí.

Další z případů detektiva Joona Linny naleznete v knize Hypnotizér od Larse Keplera. Linna požádá uznávaného psychiatra Erika o pomoc. Lékař má pomocí hypnozy vyslechnout těžce raněného chlapce, jehož rodiče i mladší sestru někdo brutálně zavraždil, a který jako jediný přežil. Erik nejdřív odmítá, ale pak se nechá přesvědčit a všichni se rázem octnou ve víru dramatických událostí.

Od amerického spisovatele Jamese Rollinse máme knihu ze série Sigma Force Šestý zánik. Vojenská základna v pohoří Sierra Nevada vyšle nouzové volání. Když na místo dorazí pomoc, nenajde nikoho živého, nejsou mrtví jen výzkumníci, ale i všechny organismy v okruhu sta kilometrů. Zkáza se šíří a jen jeden tým na světě má potřebné vojenské zkušenosti. Je to Sigma.

Anglický spisovatel Tim Weaver přichází s vynikající detektivkou Není cesty zpět. Měl to být skvělý večírek, jenže když Emily dorazí ke své sestře Carrie objeví prázdný dům s dveřmi dokořán, s vařící večeří a puštěnou televizí. Carrie, její manžel i dvě dcery jsou pryč. Případu ujímá David Raker, specialista na pátrání po nezvěstných osobách. Ten brzy zjišťuje, že by se objetí klamu a tajemství mohl stát i on.

Carmel se ztratí matce na místní dětské slavnosti. Najde jí muž, který o sobě tvrdí, že je její dědeček, jenž se s rodinou přestal stýkat. Tvrdí, že matka měla nehodu, a že dívka u něj má zůstat. Zatímco zoufalá matka hledá svou dceru, Carmel se vydává na neobvyklou pouť. Psychologická detektivka Dívka v červeném kabátku od anglické spisovatelky Kate Hamerové je postavena na popisu pocitů matky a její unesené dívky a vyšetřování únosu je jen okrajově zmíněno.

Silný příběh a mistrně střídající se dějové linie naleznete v knize Hluboký hrob britského spisovatele Steva Robinsona. Genealoga Jeffersona Tayta zavádí pátrání po stopách pokrevní linie jeho klientky do válečné Británie roku 1944. Odhalení minulosti ho však přímo ohrožuje.

I to, co nevidíte, vás může zabít. Francouzský spisovatel Thilliez Franck nás o tom přesvědčí v mrazivém thrilleru Syndrom E. Francoužští detektivové pátrají po původu, projevech a následcích záhadného syndromu E. Vyšetřování je přivede do belgického výzkumného centra.

Sympatický, přímočarý právník bojuje za sociální spravedlnost. Advokát Sebastian Rudd má kancelář v dodávce s neprůstřelnými skly, nosí zbraň a bere případy, o které by jiní právníci ani nezavadili. To je Osamělý střelec od amerického spisovatele Johna Grishama.

Americký spisovatel Daniel James Brown ve své knize Hrdinové ve člunu čerpal ze vzpomínek pamětníků a deníků sportovců. Vytvořil obraz pohnuté doby a příběh jednoho vyjímečného mladíka bez rodiny, který se snažil díky sportu najít ztracenou sebedůvěru. Od začátku to byl bláhový sen. Posádka osmiveslice složená ze synů dřevorubců, dělníků a farmářů však šokovala celý svět.

Nelítostná doba na konci třicetileté války na Moravě a v Čechách, to je atmosféra knihy Démoni apokalypsy od Michaela Webera. Švédská vojska dobývají Olomouc a s nimi se do svého rodiště vrací tajemný kaprál Coppy. Zamiluje se do krásné paní Elišky, ale do cesty se jim staví jejich původ a víra. Země zatím těžce strádá, hoří města, lidé umírají, šíří se mor, ale i uprostřed válečného běsnění, lze nalézt stopy lidskosti a laskavosti.

První díl série Šest tudorovských královen Kateřina Aragonská – Pravá královna od britské spisovatelky Alison Weirové nám představuje první ženu Jindřicha VIII. Spisovatelka boří mýty o této hrdé ženě jako jednoznačné oběti, ale představí ji jako ženu charismatickou, nezlomnou a odvážnou, jež marně bojuje o lásku manžela a o budoucnost své královské dcery.

Píše se rok 1310 a do Čech přijíždí mladičký Jan Lucemburský aby se ujal vlády. Země je rozpolcená. Na jedné straně přívrženci slabého Jindřicha Korutanského, na druhé straně přívrženci Jana Lucemburského a jeho manželky Elišky Přemyslovny. Tak začíná nová série z naší historie Rytíři z Vřesova od Františka Niedla.

18.června 1815 sestoupily armády Francie, Británie a Pruska do tichého údolí poblíž městečka Wateloo. Krvavá bitva, již dalo Waterloo jméno, znamenala konec napoleonských válek a stala se mezníkem v evropské historii. Autor Bernard Cornwell v knize Waterloo – Historie čtyř dnů, tří armád a tří bitev podrobně líčí nejen průběh bitvy samé, ale také události které ji bezprostředně předcházely.

Jan Randák s kolektivem autorů sestavil výpravnou publikaci Dějiny českých zemí zachycující historii našeho území od prvních stop člověka až po současnost.

Jména, která se stala legendami – Zikmund a Hanzelka s tatrou kolem světa. V knize Františka Emerta, která vznikla za aktivní spolupráce Miroslava Zikmunda, naleznete kromě vyprávění přes 600 fotografií ze společného archívu.

Tři vánoční povídky o tom, že ne vždycky je to, oč stojíme, taky to pravé najdete v knize Sněží, sněží od autorů J. Greena, M. Johnson, L. Myracle.

Pro děti:

Sci-fi příběhy naleznete v knihách: Skleněný trůn od Sarah Janet Maasové, druhý díl série o Učedníkovi Učedník a pyramida Orků od Tarana Matharu, Ztracené království druhý díl série Koruna Tří Od J.D.Rineharta a Šťastně až na věky ze série Selekce od Kiery Cassové.

Volné pokračování příběhu o Arii, která je nejen nejlepší kamarádka, ale také anděl strážný najdete v knize Můj anděl strážný – Druhá šance od Victorie Schwabové.

Kdo se rád bojí, může si půjčit Děsivé storky – Doupě nestvůry od Roberta L. Stineho. Prázdniny u babičky a dědečka nemusí být nudné, když bydlí ve starém, tajemném domě.

Trochu bláznivý příběh o překonávání vlastního strachu to je Kluk co se koupal s piraňami Davida Almonda.

Nejlepší švédskou knihou, vítězkou Augustovy ceny je Legenda o Sally od Jonese J. Wegeliuse Vydejte se s gorilou Sally na cestu kolem světa.

Kouzelné přání první díl série Země příběhů od Chrise Colfera vás společně s Alex a Connerem přenese do země pohádkových příběhů. Čeká vás neuvěřitelné dobrodružství plné překvapení, kouzel a setkání s pohádkovými postavami.

Poetický vánoční příběh plný zázraků najdete v knize Dany Šianské Dobrodružství začíná pod hvězdami.

Malý František rád sní a jednou objeví ve svém městě tajemnou zapomenutou zahradu. Krásná kniha O zahradě Pavla Čecha s množstvím autorových kreseb

Pohádkové knihy pro malé děti:

Příběhy paní králíčkové a jejích zvířecích přátel s nádhernými ilustracemi najdete v knize Krásné příběhy paní králíčkové od Alison Uttleyové.

Pro malé i velké obdivovatele parních lokomotiv, vláčků, vagonků a malebných nádražích je tu kniha Pohádky o nezbedných mašinkách od Radka Adamce.

Čtyřicet pět pohádkových příběhů Františka Nepila s krásnými ilustracemi Adolfa Borna najdete v knize Pohádkový svět Františka Nepila.

55 nejkrásnějších pohádek z dávných slovenských tradic vypráví významný slovenský spisovatel Lubomír Feldek v Pokladnici nejkrásnějších pohádek.

Čertovské pohádky z Olomouce, ze kterých vám občas naskočí husí kůže a občas se u nich budete smát, jsou v knize Poťouchlé pohádky aneb Co čert nechtěl…ale chtěl od Petra Válka.

Jiří Kahoun vás zavede v knize Ježibaba na koloběžce na krásné místo nad Berounkou, kde v létě hřeje slunce a v zimě se tu žení všicni čerti a kde bydlí strašidla.

Příběhy svérázných obyvatel pohádkového městečka najdete v knize Chytrolíni z Hloupětína od Jiřího Žáčka.

Eduard Petiška vypráví o malém nezbedném chlapečkovi v knize Jak se Martínek ztratil.

Zábavná a poučná knížka Můj stát Martina Velíška seznámí čtenáře se symboly české státnosti i s jejich historií.

Ladislav Špaček pokračuje ve vyprávění v knize Dědečku už chodím do školy. Knížka pomůže rodičům vštěpovat mravní hodnoty dětem a vytvářet správné návyky chování.

Nové knihy

Poutavý román o osudech dvou žen, které dělila propast času to je kniha Mariana kanadské spisovatelky Susann Kearsleyové. Julie se přestěhuje do nádherného starobylého domu ale pod povrchem obyčejného života cítí v domě přítomnost dávné zapomenuté tragedie. Milostný příběh odehrávající se před třemi sty lety se střídá se současným příběhem mladé Julie.

Rodinný příběh Kouzelný náramek od amerického spisovatele píšícího pod pseudonymem Viola Shipman je vzpomínkou na jeho milovanou babičku. Lolly dostávala ke každým narozeninám od své matky dárek s připomínkou na důležitost rodinné vzpomínky. Nyní, když už je jí sedmdesát a zhoršuje se jí paměť, se pokusí obnovit vztah se svojí příliš zaměstnanou dcerou a vnučkou. Začne jim vyprávět příběhy spojené s jednotlivými přívěsky na náramku a všechny tři pak opět nachází cestu k sobě navzájem.

První díl trilogie Za války, 1914: Sbohem, Piccadilly je od britské spisovatelky Cinthie Harrod -Eagles. Píše se rok 1914 a Velká Británie čelí válce. Život aristokratické rodiny Hunterových, jejich dětí, služebnictva a sousedů už nikdy nebude jako dřív. Pro dvacetiletého Davida představuje válka možnost projevit hrdinství a Sadie zase pomáhá cvičit koně pro armádu.

Britská spisovatelka Rowen Colemanová napsala další chytrý, vtipný a emocemi nabitý román Matkou ze dne na den. Sophie a Carrie byly kamarádky od dětství, ale během posledních let se jedna druhé ztratily. Carrie se rozhodla pro rodinný život na malém městě, zatímco Sophie buduje skvělou kariéru v Londýně. Jenže pak se Sophie dozví, že Carrie zemřela a nemá se kdo postarat o její dvě malé dcerky. V další knize této autorky Rodina ze dne na den se dovíme, jak pokračuje příběh Sophie, kdy do jejího života vpadly nečekaně dvě holčičky.

Napínavá, romantická, vtipná i citlivá kniha Tři přání australské spisovatelky Liane Moriarty sleduje osudy tří sester Gemmy, Lyn a Cat, které řeší svoje problémy s láskou, kariérou, dětmi a jejich cesty se zajímavě proplétají. Lyn se pokouší ustát roli vzorné matky, manželky a úspěšné podnikatelky. Zdánlivě méně úspěšná Cat se snaží nepřijít o vysněné dítě a manžela a Gemma nemá ani co ztratit, střídá práce, bydlení i muže. Co když je však ve skutečnosti všechno trochu jinak?

V roce 1945 se druhá světová válka chýlí ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydají na pouť za svobodou. Nastoupí na loď Wilhelm Gustoff a doufají ve spásu. Když už se svoboda zdá být na dosah, udeří tragedie a oni bojují už jen o holý život. Americká spisovatelka s litevskými kořeny Ruta Sepetys se zaměřila ve své knize Sůl moře na téma téměř neznámé válečné tragedie.

Thriller Sharona J. Boltona Tak to je, tak to bude se odehrává v Londýně, který je ochromen sérií vražd malých chlapců. A právě takový jedenáctiletý chlapec Barney má děsivé tajemství, kterému však policie neuvěří. Proto se svěří své sousedce Lacey. Čas příliš rychle běží, a vrah udeří znovu…

Francouzský spisovatel detektivní série Bernard Minier přichází s další knihou s názvem Tma. Co když naši nejbližší nejsou takoví, jací se zdají? Co se stane, když někdo převezme kontrolu nad naším životem a vztahy? A co se skrývá ve tmě? Nezhasínejte světlo… a pokud to uděláte, připravte se na nejhorší.

Drsný thriller o Švédsku a Stockholmu. To je další díl ze série Memorandom od švédského spisovatele Anders de la Motte.

Pro děti

Sci-fi román Učedník od britského spisovateleTarana Matharu vypráví o prostém kovářském pomocníku  Fletchru. Život naruby mu náhle převrátí zjištění, že má schopnost přivolávat démony. Stává se válečným mágem a bojuje proti divokým orkům, kteří ohrožují jeho vlast.

Dalším sci-fi románem je kniha Victorie Aveyardové Rudá královna. Chudobou sužovaní Rudí jsou prostí občané žijící pod krutovládou Stříbrných. Mladá dívka Mare však odhalí svou schopnost, která by mohla Stříbrné ohrozit a svrhnout. Ale se svou schopností není radno si zahrávat.

Nádherný dojemný příběh najdete v knize Můj anděl strážný od Victorie Schwabové. Arie není obyčejná dívka, je anděl strážný a aby získala křídla musí pomoci třem dívkám.

Antea, Jana, Robert, Cyril a malý bráška Mrně se přestěhovali s rodiči z Londýna na venkov. Nový dům se jim líbil a do blízkého pískového lomu si chodili hrát. Jednou když stavěli hrad, objevili v písku něco záhadného. Britská spisovatelka Edith Nesbit napsala krásnou knihu Pět dětí a skřítek.

Krásné klasické pohádky, kde nechybí čerti, vodníci, královny a princezny a samozřejmě ani Honza, najdete v knize České pohádky od Jana Drdy. Kdo by neznal pohádky jako Dařbuján a Pandrhola, Zapomenutý čert, Jak šel Honza do Lenoráje…

Krásné povídání s nádhernými obrázky, to jsou Cesty formana Šejtročka od Václava Čtvrtka.

Nové knihy

Milan Kundera je zřejmě ve světě nejznámější současný český prozaik, dramatik, básník, překladatel a esejista. S jeho myšlenkami, názory a úvahami se můžeme seznámit v jeho knize Žert, kterou napsal již v roce 1965. Hlavní postava knihy je mladý horlivý komunista Ludvík, který pošle spolužačce žertovnou pohlednici. Ta je však zachycena pozorným funkcionářem a je spuštěna lavina, která začne ničit své okolí.

Příběh plný zvratů, emocí, přátelství a mateřské lásky. Příběh porodní asistentky Noelle, která lidem dávala život a přesto se rozhodla dobrovolně opustit tento svět. Příběh dvojího života a tajemství, které mělo být navždy skryté. To je kniha Dvojí život od americké spisovatelky Diane Chamberlainové.

Pro milovníky romantiky je zde historický román od Julianne Donaldsonové Panství Endenbrooke. Příběh dvou sester z nichž jedna touží po klidu a krásné přírodě anglického venkova a druhá má v plánu okouzlit pohledného dědice panství Edenbrooke. Jenže vše se musí nejprve zkomplikovat, aby potom došlo k řádnému rozuzlení.

Strhující příběh statečné ženy, která dokázala najít obyčejné štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách naleznete v knize Heřmánkové údolí od spisovatelky Hany Marie Kornerové. Sedmnáctiletou Annu v roce 1946 repatriují z Ruska do Československa, protože její rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní se uvolili o ní postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění a doufá, že zde nalezne nový domov. Po příjezdu se však dozvídá, že všechno je jinak.

Krásná poetická kniha Člověk Gabriel od spisovatelky Kateřiny Dubské je plná lidství a emocí. Příběh o životě člověka, který vyrostl uprostřed rodiny kočovníků a pak se ocitl v nádherné krajině pod buchlovskými kopci. Příběh o snech, o černých hřívách a světlých vlasech, o přátelství, o lásce i o válce.

Světlo mezi oceány od australské spisovatelky M.L.Stedmanové je příběhem o lidské touze po štěstí, o lásce, která dává sílu překonat i ty největší zkoušky. Válečný hrdina Tom touží po místě, kde by znovu našel vnitřní klid. Stane se strážcem majáku u západního pobřeží Austrálie. Po čase najde i milující ženu, která je ochotná snášet s ním drsné podmínky, které s sebou život na majáku přináší. Ke štěstí jim chybí už jen dítě. Jednoho dne moře vyplaví na břeh člun s mrtvým mužem a miminkem na palubě. Tom je nucen volit mezi láskou a povinností a rozhodnutí, které učiní bude mít nedozírné následky nejen pro ně dva.

Nicholas Sparks patří k nejúspěšnějším americkým spisovatelům současnosti. Je autorem řady románů, z nichž některé byly i zfilmovány. V knize Poslední píseň se zabývá problémy rozvrácené rodiny. Sedmnáctiletá Ronnie opouští milovaný New York a odjíždí na prázdniny za svým otcem, koncertním pianistou, který před lety od rodiny odešel. Dívka se odmítá s otcem smířit, i když se jí stýská po společné vášni pro hudbu. V novém prostředí objevuje nové kamarády a život pro ní připraví nečekané překvapení.

První díl trilogie kriminálního thrilleru MemoRandom švédského autora Anders de la Motte nás zavede do prostředí organizovaného zločinu, informátorů a zkorumpovaných policistů. David pracuje pro stockholmskou policii a po těžké autonehodě ztratí paměť. Pomalu hledá pravdu o své minulosti a skládá střípky své paměti až k nečekanému odhalení. Najednou se sám stává lákavou kořistí pro ty, kteří se chtějí dostat k jeho tajemstvím.

Mysteriózní thriller Playground od Larse Keplera se odehrává v okamžiku mezi životem a smrtí. Když je Jasmín Pascalová během mise NATO v severním Kosovu těžce zraněna, na celých čtyřicet vteřin se jí zastaví srdce než je přivedena k životu. Po probuzení mluví o své zkušenosti z klinické smrti: ocitla se v tajemném přístavním městě, kde panoval krutý a nespravedlivý systém.

Ve špinavém bytě v Corku je zastřelen a zohaven člověk. Je to pasák, který pracoval pro šéfa obchodu s bílým masem a policie po něm dlouho pátrala. Město bez něj je nyní bezpečnější. Pak je zavražděn další pasák. Je toto konání samozvaných soudců přípustné? Komisařka Maguirová v detektivce Červená lucerna od Grahama Mastertrona ví, že musí vraha dopadnout..

Americký spisovatel Stephen King je současný nejúspěšnější a s nejproduktivnější specialista na horory. Ve své knize Právo nálezce píše o věhlasném spisovateli Johnu Rothsteinovi, který však léta už nic nepublikoval. Jeho věrný čtenář Morris Bellamy zuří a proto ho zabije a z trezoru mu sebere rukopisy nevydaných knih. Kořist ukryje, ale kvůli jinému zločinu se ocitne ve vězení a po letech najde rukopisy malý chlapec. Morris se však svého lupu nechce jen tak vzdát.

Pro děti:

Dobrodružství zažijete v knize Lovci pokladů od Jamese Pattersona. Čtyři sourozenci Kidovi bydlí se svými rodiči oceánografy na plachetnici a moře je jejich domovem. Prožívají řadu dobrodružství, ale největší je čeká, když se ocitnou na moři sami a musí se spolehnout jen sami na sebe.

Kniha Nedej se od spisovatelky Rainbow Rowellové je příběhem nejen duchařským, ale i milostným a detektivním. Staletá proroctví předpověděla příchod největšího mága, který díky své obrovské moci, zachrání celý kouzelnický svět před ničivým zlem

Švédský spisovatel Danny Wattin nám svou knihou Kluk na větvi může připomínat knížky spisovatelky Astrid Lindgrenové. Je to vtipný a lehce potrhlý příběh o sirotkovi Johanovi, který se ze všeho nejvíc na světě touží naučit číst.

Anglická fantasy s hororovými prvky to je Kniha bouří od Ruth Hatfieldové. Jedenáctiletý Danny se jednoho rána po strašné bouřce probudí a zjistí, že jeho rodiče zmizeli a obrovský javor na zahradě rozštípl blesk a jeho větev je nyní kouzelná.

Čtvrtý díl série Selekce od Kiery Cassové má název Dcera. Najdete v ní ještě víc romantiky a napětí, než v předchozích dílech.

Bubáci z Pampelic od spisovatelky Olgy Hejné je úsměvná pohádka o jedné podivné škole, kterou navštěvují neobyčejní žáci.

Máte rádi hasiče? Víte že prvním hasičem byl vodník? Přečtěte si Hasičské pohádky od oblíbené spisovatelky Zuzany Pospíšilové a dozvíte se toho o hasičích ještě mnohem víc.

Nové knihy

Nová kniha populárního amerického spisovatele Roberta Fulghuma Poprask v sýrové uličce by měla české čtenáře obzvláště zajímat: vznikla totiž pro ně. Sbírku povídek a esejí k zamyšlení i pobavení uspořádal český nakladatel z jeho poslední tvorby. Píše o tom, co míjíme každý den, aniž bychom si toho povšimli. Utvrdí nás v tom, že den je plný zázraků, jen je třeba je vidět. Píše o vážných věcech s lehkým srdcem a humorným náhledem na věc. Robert Fulghum v současné době pravidelně vystupuje v České republice v rámci pořadu Listování s Lukášem Hejlíkem. 14.7. navštívil i Rožnov pod Radhoštěm.

Život Jess Thomasové není jednoduchý. Opustil jí manžel, syna šikanují a dcera touží jít na prestižní školu, na kterou ona nemá peníze. Jednoho dne však nalezne v taxíku svazek bankovek arogantního milionáře, u kterého pracuje. Jak se Jess zachová a jak jí její rozhodnutí změní život? Odpověď naleznete v knize Jeden plus jedna uznávané britské spisovatelky Jojo Moyesové.

Komu se zalíbila kniha Vzpomínky na Afriku od Karen Blixenové jistě si nyní nenechá ujít román Létala jsem za sluncem od Pauly McLainové. Africká Keňa na počátku minulého století a bělošské děvčátko Beryl. Krásný příběh o dívce, ze které vyroste silná a sebevědomá žena, která napříč konvencím jde za svým cílem.

Knížky spisovatelky Táni Keleové – Vasilkové jsou oknem do života obyčejných lidí, kteří denně prožívají své trápení, starosti, touhy i radosti. Nejinak je to i v knize Touhy. Lucka je svobodná matka, která se kromě práce a péče o synka, stará o svou nemocnou despotickou matku. Lucku ubíjejí problémy všedních jednotvárných dní a už ani nedoufá, že by jí mohlo potkat něco hezkého. Avšak všechno má svůj čas, to zlé i to dobré.

Pokračování ságy z raného středověku Tajemství porodní báby od Sabine Ebertové naleznete ve třech knihách: Rozhodnutí porodní báby, Kletba porodní báby a Sen porodní báby. Opět se setkáte s Martou, Christianem a jejich přáteli i nepřáteli v době krutého středověku.

Thriller plný jiskření a humoru to je Podfuk od spisovatelky Janet Evanovichové a scénáristy Lee Boldberga. Kate je svérázná agentka FBI a Nick je lupič – gentleman. Pět let mu jde po krku aby nakonec musela s ním spojit síly proti mezinárodnímu tuneláři.
Labyrint z kostí od Jamese Rollinse je dalším pokračováním série Sigma Force. Tentokrát tým řeší záhady kolem ztracené Atlantidy. Bude čelit dávnému zlu znovuzrozenému moderními genetickými metodami.

Britský spisovatel Ken Follett se ve svých knihách pouští odvážně do různých témat, ať už je to stavba katedrály ve středověku nebo odboj v druhé světové válce. Nyní jeho široce koncipovaný román Kolo štěstěny sleduje osudy tří generací jedné londýnské bankéřské rodiny ve viktoriánské Anglii.

Labyrint z kostí od Jamese Rollinse je dalším pokračováním série Sigma Force. Tentokrát tým řeší záhady kolem ztracené Atlantidy. Bude čelit dávnému zlu znovuzrozenému moderními genetickými metodami.

Řád templářů údajně zanikl roku 1312. Ale co když ne? Tuto otázku nám předkládá spisovatel Gregg Loomis ve své knize Případ Pegasus. Americký právník Lang Raily přijde vinou výbuchu v malebné pařížské čtvrti o svou sestru. Pustí se do pátrání po skutečné příčině exploze, ale někdo nechce, aby pravda vyšla najevo. Vše se točí kolem tajemného obrazu a stopy vedou až ruinám templařského hradu.

Doba husitství je pro dějepisné líčení složitější o to, že obě strany, katolická i kališnická, měly svým způsobem pravdu, ale obě současně páchaly bezpráví. Snad poprvé se v naší literatuře objevuje dílo, které se odehrává v obou znepřátelených táborech, aniž jeden upřednostňuje před druhým. Je to Husitská epopej od Vlastimila Vondrušky. Čtvrtý díl pod názvem Za časů bezvládí zahrnuje období let 1438 – 1449.

Třetí díl ságy rodiny Coleových s názvem Lékařka od Noaha Gordona nás tentokrát zavede do osmdesátých let minulého století. V rodině Coleů se lékařské povolání dědí z generace na generaci. Také Roberta pokračuje v rodové tradici a je významnou bostonskou lékařkou. I ona zdědila vzácný rodový dar – schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. V osobním životě se jí však nedaří a tak odchází do horského městečka uprostřed nedotčené přírody, aby si zde otevřela soukromou praxi.

Pro děti:

Může člověk létat… když nemůže chodit? Katy miluje hry, tajné výpravy a nejrůznější dobrodružství a často se jí zdá, jak létá. Po nešťastném úrazu však přichází o svou kuráž a chuť do života. Jak se s tím vším vypořádá se dočtete v knize Katy od Jacqueline Wilsonové.

John Flanagan se vrací ve svém prologu Hraničářův učeň: První roky – Turnaj v Gorlanu k počátku série Hraničářův učeň. Dlouho před tím, než se z nich stanou hrdinové, jsou Crowley mladým hraničářem a Halt uprchlíkem ze země za mořem.

Dědečkův velký útěk od Davida Walliamse je velkou dobrodružnou cestou Jacka a jeho dědečka, bývalého stíhače Královského letectva.

Kniha Violka a perla orientu od spisovatelky Harriet Whitehornové je příběhem malé holčičky, která vypátrá tajemství ukradeného šperku.

Sedm krásných pohádek Václava Čtvrtka naleznete v knize Česílkova vodnická knížka.

Nová knížka ze série příběhů štěňat a koťat Lucka, nejmenší štěně je od spisovatelky Holly Webbové.

Od spisovatele a předního ilustrátora Pavla Čecha máme jeho další knihu Velké dobrodružství Pepíka Střechy. Krásné vyprávění s nádhernými obrázky.