Nové knihy

Oblíbené severské detektivky jsou zastoupeny knihami Larse Keplera Stalker a novou sérií od Jo Nesbo Krev na sněhu.

Mysterium tremendum, kniha obestřená tajemnem. Její autor Sebastian Rainer údajně žil na Horní Bečvě a kniha byla nalezena v jeho pozůstalosti. Příběh se odehrává v 70. letech v Beskydech, kdy mladý výtvarník způsobí autonehodu, která ničivě dopadá na jeho psychiku i na jeho okolí. Významnou úlohu v knize hraje výtvarné umění a mystéria nacházející se v dílech Tiziana.

Dítě č.44 od Toma Roba Smitha vychází ze skutečného případu sériového vraha. Kromě kriminálního příběhu ukazuje i děsivý obraz diktatury v Sovětském svazu padesátých let.

Nejtemnější hodina je román spisovatelky Barbary Erskinové. Krásný příběh protkaný tajemnem začíná v létě roku 1940 láskou nadějné malířky a pilota. O sedmdesát let později historik umění odhaluje záhadu obklopující její obraz.

Společenský román Černobílý svět spisovatelky Kathryn Stockettové je zasazený do 60. let 20. století na americkém Jihu. Dojemný příběh tří vyjímečných žen v době rasové segregace vypráví o postavení žen ve společnosti.

Kniha povídek Po strništi bos od Zdeňka Svěráka je milým vzpomínáním i fantazií autora a je plná laskavého humoru.

Muž jménem Owe od Fredrika Backmana vypráví o starém vzteklounovi, překvapivém přátelství a toulavé kočce. Kniha komicky ztvárňuje řadu situací, které jsou nám důvěrně známé. Další knihou tohoto autora je Babička pozdravuje a omlouvá se. Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a síle pohádek a fantazie.

Malý princ Atonia de Saint-Exuperyho, jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury.

Z knih určených především dívkám nabízíme Sladké časy od oblíbené spisovatelky Jacqueline Wilsonové a od Kiery Cass sérii fantasy knih Selekce a Elita.

Pro nejmenší máme knihy Skřítek Nils od Astrid Lindgrenové, Chechtavé pohádky od Zuzany Pospíšilové a O malém tučňáčkovi a jiné pohádky od Zdenky Pšeničkové.

Pasování prvňáčků

Ve čtvrtek 4.června dopoledne se knihovna proměnila v indiánské území. Kromě prvňáčků – bledých tváří, nás navštívila indiánská náčelnice Jarní bouře z kmene Dlouhých hlav a indiánská šamanka Černá makovice z kmene Černých vran. Indiánky mezi sebou vedly spor o tom, zda je lepší příběhy si pouze vyprávět, nebo naučit se číst a psát, a příběhy zapisovat. Spor jim pomohla vyřešit knihovnice, kterou navštívily, a také děti. Prvňáčci potom sami předvedli, jak umí číst. A protože všichni byli velmi šikovní, byli slavnostně pasováni na čtenáře. Po složení přísahy každý poklekl před šamankou, ruku položil na lebku Manitua a bylo mu poklepáno indiánským bubínkem na rameno. Jako dárek pak dostal knížku se záložkou, malou sladkost a hlavní věc – čtenářský průkaz. Protože se dětem představení velmi líbilo, doufáme, že si oblíbí i naší knihovnu a budou sem často chodit.

Nové knihy

Policie je desátý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi od Jo Nesba.

Vražedný chlad – druhý případ vrchního inspektora Gamache. Za tuto knihu získala autorka Louise Pennyová prestižní cenu Agatha Award za nejlepší klasický kriminální román roku a její hlavní hrdina je přirovnáván k Columbovi nebo Herculu Poiritovi.

Husitská epopej II. spisovatele Vlastimila Vondrušky. Druhý díl se odehrává v letech 1416 – 1425 kdy dochází k růstu revolučních nálad, budování Tábora a prvním křižáckým tažení.

Do poloviny šedesátých let minulého století nás zavede kniha Rukojmí – Lokomotivy v dešti od Petera Pišťánka. Vypráví příběh dětství chlapce v navenek idylickém pohraničí, poznamenaného emigrací rodičů a výchovou prarodičů.

Dobu druhé světové války najdeme v knize Kena Folletta Kavky. Dny před spojeneckým vyloděním je třeba zlikvidovat telefonní ústřednu a tento úkol musí splnit speciální tým žen pod krycím názvem Kavky.

Román Lizucha od Lenky Juráčkové je příběhem staré osamělé ženy, žijící jen vzpomínkami a dvou dívek, kterým se podaří přinést trochu světla do jejího života.

Bývalá hvězda modelingu Pavlína Pořízková jako autorka knihy Léto modelky. Píše se rok 1980 a patnáctiletá dcera českých emigrantů jede do Paříže aby zkusila štěstí jako modelka. Pod pozlátkem luxusních šatů a vysokých honorářů  však číhá drsnější svět.

Milostná strategie je další z knih spisovatelky Simony Monyové, zabývající se vztahy mezi mužem a ženou.

Hraničářův učeň od Johna Flanagana. Všech dvanáct dílů fantasy série příběhů o Willovi a jeho přátelích z hradu Remontu

Dojemný a zároveň zábavný příběh patnáctiletého australského kluka s širokým srdcem a praštěnými nápady najdete v knize Markuse Zusaka Roky pod psa.

Guliverovy cesty pro děti. Jana Eislerová převyprávěla slavné dílo světové klasiky tak, aby mu s pomocí krásných ilustrací porozuměly i malé děti.

Jaromír Sypal vypráví neobyčejné příběhy obyčejných ptáčků v knize Ptačí pohádky.

Pro nejmenší čtenáře máme knihu Jak zvířata spí od Jana Dvořáka.

 

 

Další nové knihy můžete nalézt v novém cirkulačním souboru.

Nové knihy

Rozsáhlý historický román Pilíře země od Kena Folletta líčí příběh odehrávající se v Anglii 12.století. Na pozadí mocensko -politických sporů sleduje osudy několika lidí, kteří zasvětili život výstavbě katedrály.

Marťan od Andyho Weira je strhující a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář v beznadějné situaci.

Řeka Bohů – Bůh pouště román Wilbura Smitha navazující na Řeku Bohů 1. Příběh Taita, který putuje s princeznami Tehuti a Bekatou na Krétu, kde se mají vdát v zájmu Egypta za tajemného krále.

Jak to může vypadat, když se muž ocitne na mateřské dovolené si můžete přečíst v knize Deníček moderního fotra aneb proč by muži neměli mít děti. Spisovatel Dominik Landsman popisuje zážitky, situace a strasti muže, kterému se narodil první syn.

Hedvábník – Druhý případ Cormorana Strika, detektivka Roberta Galbraitha volně navazující na předchozí Volání Kukačky.

Pentagram je pátou knihou v sérii případů detektiva Harryho Holea od spisovatele Jo Nesbo.

Román spisovatelky Táni Keleové – Vasilkové Dva životy zachycuje příběh dvou žen, dobrých kamarádek Anny a Veroniky.

Na co Alice zapoměla – Může vás snad potkat něco lepšího než ztráta paměti? Když se Alice probere na zemi v posilovně, má na hlavě pořádnou bouli a myslí si, že je jí o deset let méně než jí skutečně je. Co všechno způsobí ztráta paměti si můžete přečíst knize spisovatelky Liane Moriarty

A něco pro děti:

Letopisy Narnie – komplet. Všech sedm příběhů Letopisů Narnie od spisovatele C.S.Lewise v jedné knize. Dobrodružství v zemi obrů, trpaslíků, kentaurů a dalších tajemných bytostí, v zemi, kde vládnou kouzla, zvířata mluví a kde se může stát cokoli.

Kniha Děti z Bullerbynu od spisovatelky Astrid Lindgrenové udělá radost malým i větším čtenářum. Příhody šesti dětí ze švédského venkova se těší zájmu čtenářů po celém světě již mnoho let.

Pachatelé dobrých skutků je komplet pěti knih od Miloše Kratochvíla. Puntíkáři, Duchaři, Klouzáci, Bouráci a Klofáci patří k nejčtenějším knížkám u dětí vůbec a získaly také několik ocenění.

Škola dobra a zla od spisovatele Chainani Somana vypráví příběh Sofie, kterou unesou do pohádky. Je nebezpečné věřit pohádkám, které vás vtáhnou do děje a nebudou chtít pustit zpět?
V druhém díle Škola dobra a zla 2 – Svět bez princů se Sofie opět vrací do pohádkového světa, kterou ohrožuje tajemný nepřítel a společně s pohádkovými bytostmi proti němu bojuje.

Další dvě knihy spisovatele Roalda Dahla určitě udělají dětem radost. Jsou to Prevítovi o hloupé, nepříjemné dvojici, která všem dělá naschvály a o zvířátkách, které jim to nakonec oplatí, a Matylda, o dívce, která zvítězí nad hloupostí dospělých.

Kniha Veronika z pískově žlutého domu od Jarmily Dědkové obsahuje čtyři příběhy o dětech, které se ocitly v nových situacích a musely se naučit s nimi vypořádat.

Závěrečná část napínavého příběhu o pavoučkovi Dobrodružství pavouka Čendy 3 od Pavla Čecha je určena nejmenším čtenářům. Setká se Čenda se svou kamarádkou pavoučicí Pavlou?

Noc s Andersenem

Letošní noc s Andersenem byla věnována 100. výročí narození spisovatele Jana Drdy. Protože je naše knihovna malá, děti přišly ve dvou skupinách. Nejprve jsme si v knihovně popovídali o pohádkách Jana Drdy a prohlédli knihy o hastrmanech. Děti se potom pokusily správně vyluštit malou křížovku, sestavit popletené názvy pohádek a z čtené ukázky určit název pohádky. Za odměnu pak všechny dostaly malou sladkost.

Nové knihy

Historické romány máme zastoupeny několika knihami. Od Vlastimila Vondrušky je zde závěrečný díl tetralogie Přemyslovská epopej a první díl historické ságy Husitská epopej. Ludmila Vaňková napsala šestidílnou románovou kroniku o Karlu IV. a o jeho době a my jí nabízíme ve třech knihách Cval rytířských koní, Pán světa a Orel a lev.
Rozsáhlý román od Noaha Gordona Ranhojič se odehrává v 11. století a líčí příběh nadaného léčitele ve středověké Anglii a Persii.

Z detektivek můžeme nabídnout Zátiší, první díl ze série případů vrchního inspektora Gamache od Louise Pennyové, který se dočkal mnohonásobných ocenění a od Jo Nesba knihu Přízrak.
Od celosvětově uznávaného autora kriminálně laděných knih Harlana Cobena máme jeho bestseler Šest let.

Ze společenských románů nabízíme knihu Na stejné vlně od Alexandry Potterové, Manželovo tajemství – někdy je lepší nevědět od Liane Moriarty a bestseler Papírové město od světově uznávaného autora Johna Greena.

Rozsáhlý fantasy epos odehrávající se v temném středověku Píseň ledu a ohně od Georga R.R. Martina uzavírají dvě knihy Hostina pro vrány a Tanec s draky.

Pro malé děti máme Chytré pohádky pro malé rozumbrady od Jiřího Žáčka, Dobrodružství pavoučka Čendy od Pavla Čecha a příběh o Mašince Tomášovi 3.

Školáci si mohou vypůjčit Povedenou partičku – nulová tolerance od Michaela Fry, Kluka v sukních od Davida Waliamse nebo některou ze čtyř knih příběhů kluka Barry Trappneye od Jima Smitha Já nejsem trapnej (možná kapku jsem).
Pro dívky máme další knihu oblíbené autorky Jacqueline Wilsonové s názvem Hvězdička. A všichni, kteří ještě nečetli knihu desetiletí od Pavla Šruta Lichožrouti, si jí mohou přijít k nám vypůjčit.

Nové knihy

Pro nejmenší děti máme dvě knihy O mašince Tomášovi.

Malí školáci si mohou řešit detektivní případy ve třech sebraných spisech Komisaře Vrťapky. Kniha Jacqueline Wilsonové Lízinka potěší hlavně dívky a  Povedená partička od Michaela Fry zase kluky. Z edice dobrodružná věda máme novou knihu Vesmírná mise.

Dospělým čtenářům můžeme nabídnout další detektivku od Jo Nesbo tentokrát s názvem Spasitel.

Střet králů a Bouře mečů jsou pokračujícími díly populární fantasy ságy Píseň ledu a ohně od George R. R. Martina.

A nakonec společenský román Christiny Laurenové Božský hráč.

Nové knihy

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel a Analfabetka, která uměla počítat, jsou dva romány švédského spisovatele Jonase Jonassona. Obě knihy, vtipné a ironické, sklízí uznání po celém světě.

Švábi je další detektivka od oblíbeného spisovatele Jo Nesbo.

Od spisovatele Vlastimila Vondrušky máme třetí díl čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů – Přemyslovská epopej.

Jane Austenová patří mezi nejčtenější autory klasické anglické literatury. Její knihy Emma a Rozum a cit, patří k jejím nejlepším dílům.

Pro malé slečny je zde série šesti knih od spisovatelky Meg Cabotové – Holčičí pravidla.

Babička drsňačka a Krysburger jsou dvě knihy spisovatele Davida Walliamse, se kterými se nebudete nudit, naopak se skvěle pobavíte.

A pro malé výzkumníky máme dvě knihy z edice dobrodružná věda – Hrůzyplný lunapark a Tajný recept.

Pasování prvňáčků

Naší knihovnu navštívily 18.6. kromě letošních prvňáčků také dvě kouzelnice – Knihomila a Knihošlapa. Jedna hodná a druhá zlá. Děti se během veselého představení seznámily s tím, proč je důležité umět dobře číst a také samy předvedly, jak to ony umí. A jak ve správné pohádce, dobro  nakonec  zvítězilo, ze zlé kouzelnice Knihošlapy se stala hodná Knihoslava a prvňáčci byli pasováni na čtenáře a odměněni knížkou a sladkostí.