Nové knihy

Thomas Hardy je jedním z největších anglických spisovatelů všech dob. Jeho díla zobrazují především svár mezi tradičními hodnotami a jedincem vzdorujícím tlaku okolí. Ve svých dílech zachycuje život anglické společnosti na venkově, podrobně popisuje anglickou krajinu a spletitý děj bývá plný zvratů. Román Daleko od hlučícího davu je nádherným příběhem o lidské odhodlanosti, síle i marnivosti. Příběh z doby staré Anglie, kdy se muži chovali jako džentlmeni a ženy se oblékaly jako dámy.

Strhujcí mysteriózní román, v němž se dramaticky proplétají dvě dějové linie, naleznete v knize Řeka času americké spisovatelky Beverly Swerlingové. Osudy hříšného mnicha a tajného žida z bouřlivých časů tudorovské Anglie se propojují s příběhem americké historičky Anny, která v Londýně hledá pro židovský nadační fond drahocenné starověké rituální předměty.

Píše se rok 1945 a armádní zdravotní sestra Clarie odjíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách se oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Frank, který miluje historii, tu nachází stopy po svém prapředkovi Jonathanu, veliteli anglické pevnosti. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé i nyní dodržují a také místa, kde se dějí neobvyklé a nepřirozené úkazy. To je román Cizinka od americké spisovatelky Diany Gabaldonové.

Existuje řada důvodů, proč chceme zhubnout a tak to mají i ženy v knize Tři dámy na zhubnutí od britské spisovatelky Lucy Diamondové. Tři mladé ženy se přidají ke krotitelům tuků a slíbí si, že se budou navzájem podporovat. Příležitostí k tomu dostanou víc než dost, protože nadbytečná kila nejsou zdaleka to jediné, co je trápí. Kniha není jen o počítání kalorií, ale i o hledání sama sebe. Občas podlehneme i my klamu, že zhubnutí je lék na všechny naše problémy.

Americký spisovatel Noah Gordon nás ve svém románu Katalánec zavede na španělský venkov. Na vinice své rodiny se vrací z toulek po světě druhorozený syn Josep a s překvapením zjišťuje, že jeho starší bratr je chce prodat. Zadluží se a vinice odkoupí. Po staletí se všude v okolí pěstovala vinná réva nikoli pro výrobu vína, ale octa. A právě to se rozhodne Josep změnit. Je to příběh o lásce k půdě a o proměně rebela v usazeného vinaře.

Romanticko dobrodružný román Hodina po půlnoci spisovatelky Hany Marie Kornerové se odehrává v první polovině 19. století ve Francii. Přestože se schyluje k válce s Ruskem, v Paříži panuje čilý a bezstarostný společenský život. Dcera notáře se vrací z kláštera domů k umírajícímu otci a na cestě je zachráněna neznámým mužem. Po návratu domů je vydána na pospas zvůli své macechy a jedinou oporou je její stará teta. Na jednom z večírků pozná hrdinka svého zachránce a zamiluje se do něj. Romantický příběh Fabieny a Juliena zasazený do války mezi Napoleonem a Ruskem.

Dalším romantickým příběhem je kniha Návrat na vinici americké spisovatelky Kristian Higginsové. Faith se vrací po letech do rodného městečka, ze kterého odešla po rozchodu se snoubencem. Nyní je připravena se na vinici Blue Heron vrátit a začít znovu. První, se kterým se opětovně setká, není její bývalý snoubenec, ale jeho přítel, který stál za jejich rozchodem.

Ladislav Zimbura autor knihy Pěšky mezi buddhisty a komunisty se vydal pěšky na cestu do Číny a Nepálu. Mnohokrát spal u cizích lidí, poznával jak se jim doopravdy žije a co jim přináší štěstí. Už na cestě začal o nich psát s osobitým humorem knihu a tím se mu povedlo vytvořit svědectví o jednoduchosti života a půvabu svobody.

Další pokračování série Detektiv Joona Linna najdete v knize Lovec králíků Larse Keplera. Po vraždě švédského ministra policie pracuje s verzí teroristického pozadí případu a předpokládá další možné vraždy v politických kruzích. Joona však tuší, že jde o něco jiného. Až se z vašeho telefonu ozve dětský hlas odříkávající básničku o králících, dejte se na útěk, protože právě tu slyšely všechny oběti naposled.

Poté, co je v parku v Londýně pod vrstvou ledu nalezeno tělo mladé dívky, přijíždí na místo inspektorka Fosterová. Obětí je dcera vlivného lobisty, který si myslí, že může ovlivňovat i vyšetřování. S novou detektivkou  Dívka v ledu přichází britský spisovatel Robert Brynza.

Vynikající psychothriller Zmizelá je od americké spisovatelky Gillian Flynnové. Zdálo se, že mají ideální manželství, ale Amy v den pátého výročí svatby zmizí. Její muž Nick je po sérii důkazů obviněn z vraždy, i když tvrdí, že nic nespáchal. Pokud je opravdu nevinný, kam se poděla Amy?

James Rollins napsal napínavý román Amazonie, od kterého se nebudete moci odtrhnout. Z vědecké výpravy do amazonské divočiny se nikdo nevrátil kromě bývalého vojáka s jednou rukou, který se o několik let později z pralesa vynořil na pokraji smrti, avšak s oběma  rukama. Je sestavena skupina výzkumníků, aby se vydala po stopách výpravy a objasnila tajemství džungle. Číhá na ně prastará nevyslovená hrozba, která přesahuje jejich nejčernější očekávání.

Někdy můžeme věřit už jen sami sobě, a někdy ani to ne. Odvážný psychothriller z Latinské Ameriky to je Poslední hra argentinského spisovatele Fraderico Axata. Ted je úspěšný podnikatel a má báječnou rodinu, přesto chce spáchat sebevraždu. Existuje totiž někdo, kdo ho moc dobře zná, kdo ho donutí pochybovat o sobě samém i o lidech kolem sebe a kdo s ním rafinovaně manipuluje.

Bernard Minier vás svou knihou Zkurvenej případ dostane. Šestnáctiletý Henry žije na malém ostrově, kde každý zná každého. Jeho přítelkyně je zavražděna a on se stává hlavním podezřelým. Všichni ho nenávidí a sledují ho na každém kroku. Jeho svět se stává nebezpečný, temný a pořádně zkurvený.

Pro děti:

Bronzový klíč od spisovatelky Holly Blackové je třetím dílem série Magistérium. V podzemí magické školy číhá tajný špeh a Call ho musí vypátrat dřív než on se dostane k němu.

Volným pokračováním příběhu Skleněné děti je kniha Stříbrný chlapec od Kristiny Ohlssonové. Aladin se se svou kamarádkou pouští do pátrání po ztraceném pokladu.

Nové vydání oblíbených příběhů malého Vítka od Bohumila Říhy s ilustracemi Adolfa Borna najdete v knize Vítek Jak jel Vítek do Prahy, Vítek je zase doma, Vítek na výletě.

Spisovatel Hynek Schuster pro děti napsal krásnou knihu příběhů pohádkového klučiny Kaštánka  Kaštánkova dobrodružství.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Administrátor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *