Nové knihy

Příběh knihy Vlak naděje od anglické spisovatelky Christiny Baker Klineové je inspirovaný skutečnými událostmi 30. let minulého století. Organizace Pomoc dětem odváží sirotky z přelidněného New Yorku k náhradním rodinám. V jednom z posledních vlaku naděje sedí i devítiletá Niamh, která přišla o rodinu při velkém požáru na newyorské periferii. Co jí čeká? Podobná otázka zní v hlavě i sedmnáctileté Molly v roce 2011, která po smrti rodičů střídá pěstounské rodiny a jde z průšvihu do průšvihu. Protnou se osudy těchto žen? Může velká ztráta přinést něco podstatného?

V knize anglické spisovatelky Victorie Jonesové Dům u ústí řeky se přítomnost prolíná s minulostí.V drsné krajině Suffolku u ústí řeky stojí před 1. světovou válkou panský dům, jehož rodina ukrývá mnohá tajemství. V současnosti archeoložka Iris dostává za úkol dohlížet na odkrývání anglosaské mohyly a zdejší krajina jí fascinuje stejně jako ruina panského domu. Proč ho jeho majitelé opustili? Při svém pátrání narazí na zeď mlčení, teprve její kolega jí pomůže přiblížit se k pravdě a ta má větší spojitost s její rodinou, než by Iris považovala za možné.

Příběh starého anglického sídla najdete v knize Šepot vzdálených chvil od australské spisovatelky Kate Mortonové. Ve vznosném, ale chátrajícím domě žijí neprovdané sestry Blytheovy, kam byla nečekaně pozvána na návštěvu Edie. Její matka zde před padesáti lety strávila část dětství při evakuaci Londýna. Edie začíná pomalu rozplétat matčinu minulost ale ve zdech tohoto domu se ukrývají ještě mnohem větší tajemství.

Pohnutý příběh plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Americká spisovatelka Ruta Sepetysová ve své knize V šedých tónech nám přiblíží trochu jinou válečnou historii. Píše se rok 1941, Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou je odvlečou do pracovního tábora na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, nechat se ponižovat, ale zejména nenechat se zlomit a udržet si vlastní lidství.

Americký spisovatel Anthony Doerr ve své knize povídek Sběratel mušlí zkoumá lidské touhy, zármutek, nerozhodnost, zlomené srdce a zavádí čtenáře na africké pobřeží i na předměstí v Americe. Ukazuje hojnost přírody i její divokou sílu. Hlavními hrdiny povídek jsou pozorovatelé velryb, rybáři, lovci i mystici zachyceni v určitých situacích života.

Skvělý vypravěč italský spisovatel Luca Di Fulvio vás ve své knize Dítě, které v noci našlo slunce zavede do bohatého knížectví ve východních Alpách. Jednoho dne při strašlivém krveprolití je vyvražděna celá rodina zdejšího pána i se všemi obyvateli hradu, jen jeho syna Markuse zachrání dcera porodní báby a vesničané ho příjmou mezi sebe. Vláda nového krutého pána způsobí, že Markus začne spřádat plán na boj za spravedlný a svobodný život nejen pro sebe, ale i pro ostatní nevolníky.

Kabinet milostných dopisů od americké spisovatelky Alyson Richmanové je romantickým příběhem odehrávajícím se na pozadí válečných let. Píše se rok 1943 a v Itálii jsou u moci fašisté. Elodie, která se dosud věnovala své milované hudbě, se po otcově smrti zapojí do italského hnutí odporu. Poznává zde svou první lásku, ale pak musí z rodné Verony uprchnout. Vydává se na pouť, která jí pomůže nalézt nejen bezpečí, ale i nový smysl života.

Do nového roku vstupujeme vždy s nadějí, že se něco změní. Stejně si počínají i tři ženy, které se sešly na společném silvestrovském večírku v knize britské spisovatelky Lucy Diamondové Bude to dobrý rok. Gemma byla dosud ženou v domácnosti, potřebuje však něco víc, a je odhodlána vrátit se k někdejší profesi. Saffron se doposud věnovala úspěšné kariéře, ale teď má tajemství, které ji obrátí život naruby. A Caitlin je momentálně úplně na dně, zemřela jí matka, rozpadl se jí vztah a přišla o práci. A tak s nadějí hledí do nového roku všechny tři hrdinky. Čeká je hodně změn a některé zcela nečekané.

Volným pokračováním bestselleru Než jsem tě poznala anglické spisovatelky Jojo Moyesové je kniha Život po tobě. Louisa po intenzivním půlročním vztahu s ochrnutým Willem, který se rozhodl ukončit život asistovanou sebevraždou, zůstává sama, zmítána smutkem a výčitky. Po vážném úrazu se navíc musí vrátit domů k rodičům. Jako by byla znovu na počátku cesty. Záchranář Sam by mohl být tím, kdo Luise pomůže se zase vrátit do života, jenomže se nečekaně z Willovy minulosti vynoří jeho nezvladatelná šestnáctiletá dcera a všechno je rázem jinak. Další knihou této oblíbené spisovatelky je Stříbrná zátoka. Nedotčené pláže a uzavřená komunnita obyvatel australského přímořského městečka nabízí svobodu a bezpečí, po které Líza tolik touží, taky hlavně pro svou desetiletou dcerku. Jenomže pak přijede Mike z Londýna a veškerý klid a mír městečka je pryč. Chce totiž z hotýlku a zálivu, jež skýtá útočiště velrybám, udělat prosperující turistické letovisko.

Spisovatelka Jodi Picoult v knize Je to i můj život zkoumá reakce na kontroverzní téma, mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestné a někdy i riskantní zákroky, aby zachránili druhé? Anna byla počata jen proto, aby se mohla stát dárkyní pro svou starší těžce nemocnou sestru Kate. Je zdravá ale má za sebou spousty chirurgických zákroků, transfuzí a injekcí a připadá si jenom jako dárce, nemilovaná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě, a jednoho dne se rodičům vzepře.

Úspěšná spisovatelka Carrie se vydává do Skotska na Slainský hrad, aby tam rozepsala historický román. Za svou hrdinku si vybere svou dávnou předkyni Sophii, která v těchto místech žila. Najednou se Carrie začne mezi řádky rozvíjet skutečný příběh z historie a hranice mezi fikcí a skutečností se začne rozpíjet. To je román Zimní moře od kanadské spisovatelky Susann Kearleyové.

Romantický příběh najdete v knize Bohatá nevěsta od anglické spisovatelky Barbary Cartlandové Po smrti svého prastrýce se lady Rosanna stane dědičkou značného majetku. Coby sirotek se však stane terčem zájmu mnoha chtivých mužů, proto se dívka rozhodne utéct z Londýna na své nové sídlo na venkově. Tam jí však čeká ještě mnoho potíží.

Polská spisovatelka Joanna Batorová sleduje v nevšední rodinné sáze Pískový vrch trápení, naděje a sny tří generací polských žen, úzce spojené s dějinami dvacátého století od války, přes éru budování komunismu až po současný kapitalismus. Na sídlišti Pískový vrch ve slezském Valbřichu se vše točí kolem žen.

Tereza Boučková románem Život je nádherný završuje neplánovaný triptych jednoho příběhu: v Indiánském běhu vše začíná, v Roku kohouta graduje a Život je nádherný ho uzavírá. Spisovatelka popisuje svůj každodenní život během jednoho roku. Píše o svých nejbližších, o úřednické mašinérii, komentuje činy politiků a tak tvoří jedinečnou kroniku naší doby.

Pokud hledáte vtipnou a romantickou knihu vyberte si Návrh od americké spisovatelky Elle Kennedyové. Mělo to být jen předstírané rande aby Hana upoutala pozornost kluka, který se jí líbí. Garrett zase nutně potřeboval doučování, aby mohl hrát vysněný hokej. Život je však komplikovaný, zvláště když nás pronásledují nepříjemné události z minulosti.

Denisa po matčině smrti zdědí starý dům na kraji klidného městečka a rozhodne se zde natrvalo usadit. Má totiž postiženého syna, který potřebuje mimořádnou péči. Zdejší klidné prostředí jim oběma prospívá a chlapec se postupně zapojuje mezi vrstevníky. Jednoho dne se však stane Denise nehoda, která změní jejich dosavadní život. To je Útěk do samoty od Nicholase Sparkse.

Od francouzského spisovatele Bernarda Miniera nabízíme dvě knihy skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty Martina Servaze. Kniha Mráz nás zavede do malého městečka ve francouzských Pyrenejích kde je objevena zohavená mrtvola koně. Stopy vedou do nedalekého ústavu pro mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, který je však velmi dobře zabezpečen, aby se nemohl nikdo dostat ven. Za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. V knize Kruh se ocitneme v univerzitním městečku, kde je zavražděna jedna z přednášejících a o pár dní později je nalezeno tělo chovatele psů, kterého roztrhali na kusy jeho vlastní zvířata. Kdo a proč rozpoutal šílenství smrti? Komisař Servaz je vtažen do vyšetřování a aby případ vyřešil, musí se ponořit do vlastní minulosti.

Kriminalista Lucas Davenport v knize Zranitelná oběť od amerického spisovatele Johna Sandforda řeší případ týkající se členů zvláštní subkultury novodobých nomádů. Jsou nenápadní, nikde dlouho nevydrží a málokdo je zná. Většina z nich je mírumilovná, jenže pár jedinců je extrémně nebezpečných a ohrožují nejen jeho dceru a jeho samotného, ale i spoustu nic netušících lidí.

Další z případů detektiva Joona Linny naleznete v knize Hypnotizér od Larse Keplera. Linna požádá uznávaného psychiatra Erika o pomoc. Lékař má pomocí hypnozy vyslechnout těžce raněného chlapce, jehož rodiče i mladší sestru někdo brutálně zavraždil, a který jako jediný přežil. Erik nejdřív odmítá, ale pak se nechá přesvědčit a všichni se rázem octnou ve víru dramatických událostí.

Od amerického spisovatele Jamese Rollinse máme knihu ze série Sigma Force Šestý zánik. Vojenská základna v pohoří Sierra Nevada vyšle nouzové volání. Když na místo dorazí pomoc, nenajde nikoho živého, nejsou mrtví jen výzkumníci, ale i všechny organismy v okruhu sta kilometrů. Zkáza se šíří a jen jeden tým na světě má potřebné vojenské zkušenosti. Je to Sigma.

Anglický spisovatel Tim Weaver přichází s vynikající detektivkou Není cesty zpět. Měl to být skvělý večírek, jenže když Emily dorazí ke své sestře Carrie objeví prázdný dům s dveřmi dokořán, s vařící večeří a puštěnou televizí. Carrie, její manžel i dvě dcery jsou pryč. Případu ujímá David Raker, specialista na pátrání po nezvěstných osobách. Ten brzy zjišťuje, že by se objetí klamu a tajemství mohl stát i on.

Carmel se ztratí matce na místní dětské slavnosti. Najde jí muž, který o sobě tvrdí, že je její dědeček, jenž se s rodinou přestal stýkat. Tvrdí, že matka měla nehodu, a že dívka u něj má zůstat. Zatímco zoufalá matka hledá svou dceru, Carmel se vydává na neobvyklou pouť. Psychologická detektivka Dívka v červeném kabátku od anglické spisovatelky Kate Hamerové je postavena na popisu pocitů matky a její unesené dívky a vyšetřování únosu je jen okrajově zmíněno.

Silný příběh a mistrně střídající se dějové linie naleznete v knize Hluboký hrob britského spisovatele Steva Robinsona. Genealoga Jeffersona Tayta zavádí pátrání po stopách pokrevní linie jeho klientky do válečné Británie roku 1944. Odhalení minulosti ho však přímo ohrožuje.

I to, co nevidíte, vás může zabít. Francouzský spisovatel Thilliez Franck nás o tom přesvědčí v mrazivém thrilleru Syndrom E. Francoužští detektivové pátrají po původu, projevech a následcích záhadného syndromu E. Vyšetřování je přivede do belgického výzkumného centra.

Sympatický, přímočarý právník bojuje za sociální spravedlnost. Advokát Sebastian Rudd má kancelář v dodávce s neprůstřelnými skly, nosí zbraň a bere případy, o které by jiní právníci ani nezavadili. To je Osamělý střelec od amerického spisovatele Johna Grishama.

Americký spisovatel Daniel James Brown ve své knize Hrdinové ve člunu čerpal ze vzpomínek pamětníků a deníků sportovců. Vytvořil obraz pohnuté doby a příběh jednoho vyjímečného mladíka bez rodiny, který se snažil díky sportu najít ztracenou sebedůvěru. Od začátku to byl bláhový sen. Posádka osmiveslice složená ze synů dřevorubců, dělníků a farmářů však šokovala celý svět.

Nelítostná doba na konci třicetileté války na Moravě a v Čechách, to je atmosféra knihy Démoni apokalypsy od Michaela Webera. Švédská vojska dobývají Olomouc a s nimi se do svého rodiště vrací tajemný kaprál Coppy. Zamiluje se do krásné paní Elišky, ale do cesty se jim staví jejich původ a víra. Země zatím těžce strádá, hoří města, lidé umírají, šíří se mor, ale i uprostřed válečného běsnění, lze nalézt stopy lidskosti a laskavosti.

První díl série Šest tudorovských královen Kateřina Aragonská – Pravá královna od britské spisovatelky Alison Weirové nám představuje první ženu Jindřicha VIII. Spisovatelka boří mýty o této hrdé ženě jako jednoznačné oběti, ale představí ji jako ženu charismatickou, nezlomnou a odvážnou, jež marně bojuje o lásku manžela a o budoucnost své královské dcery.

Píše se rok 1310 a do Čech přijíždí mladičký Jan Lucemburský aby se ujal vlády. Země je rozpolcená. Na jedné straně přívrženci slabého Jindřicha Korutanského, na druhé straně přívrženci Jana Lucemburského a jeho manželky Elišky Přemyslovny. Tak začíná nová série z naší historie Rytíři z Vřesova od Františka Niedla.

18.června 1815 sestoupily armády Francie, Británie a Pruska do tichého údolí poblíž městečka Wateloo. Krvavá bitva, již dalo Waterloo jméno, znamenala konec napoleonských válek a stala se mezníkem v evropské historii. Autor Bernard Cornwell v knize Waterloo – Historie čtyř dnů, tří armád a tří bitev podrobně líčí nejen průběh bitvy samé, ale také události které ji bezprostředně předcházely.

Jan Randák s kolektivem autorů sestavil výpravnou publikaci Dějiny českých zemí zachycující historii našeho území od prvních stop člověka až po současnost.

Jména, která se stala legendami – Zikmund a Hanzelka s tatrou kolem světa. V knize Františka Emerta, která vznikla za aktivní spolupráce Miroslava Zikmunda, naleznete kromě vyprávění přes 600 fotografií ze společného archívu.

Tři vánoční povídky o tom, že ne vždycky je to, oč stojíme, taky to pravé najdete v knize Sněží, sněží od autorů J. Greena, M. Johnson, L. Myracle.

Pro děti:

Sci-fi příběhy naleznete v knihách: Skleněný trůn od Sarah Janet Maasové, druhý díl série o Učedníkovi Učedník a pyramida Orků od Tarana Matharu, Ztracené království druhý díl série Koruna Tří Od J.D.Rineharta a Šťastně až na věky ze série Selekce od Kiery Cassové.

Volné pokračování příběhu o Arii, která je nejen nejlepší kamarádka, ale také anděl strážný najdete v knize Můj anděl strážný – Druhá šance od Victorie Schwabové.

Kdo se rád bojí, může si půjčit Děsivé storky – Doupě nestvůry od Roberta L. Stineho. Prázdniny u babičky a dědečka nemusí být nudné, když bydlí ve starém, tajemném domě.

Trochu bláznivý příběh o překonávání vlastního strachu to je Kluk co se koupal s piraňami Davida Almonda.

Nejlepší švédskou knihou, vítězkou Augustovy ceny je Legenda o Sally od Jonese J. Wegeliuse Vydejte se s gorilou Sally na cestu kolem světa.

Kouzelné přání první díl série Země příběhů od Chrise Colfera vás společně s Alex a Connerem přenese do země pohádkových příběhů. Čeká vás neuvěřitelné dobrodružství plné překvapení, kouzel a setkání s pohádkovými postavami.

Poetický vánoční příběh plný zázraků najdete v knize Dany Šianské Dobrodružství začíná pod hvězdami.

Malý František rád sní a jednou objeví ve svém městě tajemnou zapomenutou zahradu. Krásná kniha O zahradě Pavla Čecha s množstvím autorových kreseb

Pohádkové knihy pro malé děti:

Příběhy paní králíčkové a jejích zvířecích přátel s nádhernými ilustracemi najdete v knize Krásné příběhy paní králíčkové od Alison Uttleyové.

Pro malé i velké obdivovatele parních lokomotiv, vláčků, vagonků a malebných nádražích je tu kniha Pohádky o nezbedných mašinkách od Radka Adamce.

Čtyřicet pět pohádkových příběhů Františka Nepila s krásnými ilustracemi Adolfa Borna najdete v knize Pohádkový svět Františka Nepila.

55 nejkrásnějších pohádek z dávných slovenských tradic vypráví významný slovenský spisovatel Lubomír Feldek v Pokladnici nejkrásnějších pohádek.

Čertovské pohádky z Olomouce, ze kterých vám občas naskočí husí kůže a občas se u nich budete smát, jsou v knize Poťouchlé pohádky aneb Co čert nechtěl…ale chtěl od Petra Válka.

Jiří Kahoun vás zavede v knize Ježibaba na koloběžce na krásné místo nad Berounkou, kde v létě hřeje slunce a v zimě se tu žení všicni čerti a kde bydlí strašidla.

Příběhy svérázných obyvatel pohádkového městečka najdete v knize Chytrolíni z Hloupětína od Jiřího Žáčka.

Eduard Petiška vypráví o malém nezbedném chlapečkovi v knize Jak se Martínek ztratil.

Zábavná a poučná knížka Můj stát Martina Velíška seznámí čtenáře se symboly české státnosti i s jejich historií.

Ladislav Špaček pokračuje ve vyprávění v knize Dědečku už chodím do školy. Knížka pomůže rodičům vštěpovat mravní hodnoty dětem a vytvářet správné návyky chování.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Administrátor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *